Strana 47 z 56, zobrazeno 20 záznamů z celkových 1106, záznamy 921 až 940
16. 8. 2007 — Tisková zpráva Úřadu vlády ČR k vládnímu návrhu reformy veřejných financí
Společné prohlášení předsedy vlády ČR Mirka Topolánka a poslanců Miloše Melčáka a Michala Pohanky.
Předseda vlády se včera v pozdních nočních hodinách po schůzce předsedů koaličních stran sešel rovněž s poslanci Milošem Melčákem a Michalem Pohankou a dlouze společně jednali o podpoře vládního návrhu reformy veřejných financí.
Všichni účastníci schůzky se shodli na tom, že neúměrně rostoucí zadlužení a deficit veřejných financí ohrožují stabilitu ekonomiky, podkopává růst životní úrovně občanů, brání udržení nízké nezaměstnanosti a může zastavit čerpání strukturálních fondů Evropské unie, tolik potřebných pro méně rozvinuté regiony v naší zemi.
Všichni účastníci se shodli na nejdůležitějších principech navržených legislativních změn. Je to především ochrana a podpora dětí a rodin s dětmi, podpora podnikání, motivace k zákonné práci, postihování nezákonného zaměstnávání a právní stát.
Předseda vlády se s oběma poslanci dohodl na zahrnutí jejich priorit a především na následujících úpravách koaliční verze navrhované reformy:
1) Bude zachována stávající úprava a daňové zvýhodnění stravenek.
2) Bude rozšířen výběr pojistného na zdravotní pojištění z tzv. funkčních požitků, což přinese zdravotním pojišťovnám dodatečné 1-1,3 mld. Kč.
3) Následně bude prosazena stejná úprava pro sociální pojištění, což přinese další prostředky do fondu sociálního pojištění.
4) Úspory z regulace vzniklé v jednotlivých segmentech zdravotní péče budou následně využity především v těchto segmentech.
5) Ředitele VZP nebude jmenovat a odvolávat vláda.
6) Bude zvýšena hranice povinnosti vedení podvojného účetnictví pro podnikatelské subjekty na 25 milionů korun ročního obratu.
7) Bude prosazen návrh, který povede k zatraktivnění našeho daňového prostředí pro společnosti hospodařící ve strukturách holdingu.
Dohodnuté změny budou zapracovány do společného pozměňovacího návrhu, který na dnešním jednání Poslanecké sněmovny přednese předseda vlády.
Poslanci Miloš Melčák i Michal Pohanka jsou připraveni takovouto dohodu a kompromis podpořit a hlasovat pro její přijetí v Poslanecké sněmovně.
Nad rámec těchto úprav se všichni účastníci dohodli na dalších programových prioritách jako jsou podpora zaměstnávání studentů, postihování černé práce a sankcionování zneužívání v trestněprávní rovině, vyplácení pohřebného ve stavu hmotné nouze a prosazení reforem justice, což obě strany považují za neméně významné a společně s koalicí je prosadí v budoucnu.
Zdroj: Úřad vlády; 15. 8. 2007
15. 8. 2007 — Novinky na stránkách
K dnešnímu dni byly na stránky Komory účetních přidány následující novinky:
METODIKA – Interpretace NÚR I-11 a I-12.
9. 8. 2007 — IFAC oslovuje mezinárodní komunitu účetních vícejazyčnými webovými stránkami
Mezinárodní federace účetních (IFAC) přeložila zásadní části svých webových stránek (www.ifac.org) do dalších jazyků (arabský, čínský, francouzský, ruský a španělský).
Tento krok by měl zaručit dostupnost informací většímu počtu zájemců o aktivity a témata IFAC. Tyto jazyky jsou spolu s angličtinou oficiálními jazyky IFAC a rovněž tak oficiálními jazyky Organizace spojených národů.
Plné znění tiskové zprávy v anglickém jazyce nalezenete na:
http://www.ifac.org/MediaCenter/
Zdroj: Zkrácený překlad tiskových zpráv IFAC; 4. srpen 2007, New York
Zpracovala Ing. Mgr. Jana Markovičová, účetní expert, místopředsedkyně KCU
9. 8. 2007 — IFAC slaví 30. výročí svého založení
Během celého roku 2007 slaví IFAC* a jeho členské organizace 30. výročí založení Mezinárodní federace profesních účetních a auditorů,
globální organizace reprezentující 155 členských organizací. Oslavy vyvrcholí během akce nazvané “Světový týden účetnictví”** pořádané 2.-8. prosince 2007. Tématem oslav je motto “30 let pokroku”. Během 30 let, které uplynuly od založení IFAC vzrostla pozice a význam profesních účetních nejen co do jejich počtu, ale zejména co do rozsahu a záběru profesní kvalifikace a služeb, které postkytují.
Poslání IFAC je sloužit veřejným zájmům a aktivity které vyvíjí slouží k posílení role profesních účetních, k vybudování a podpoře dodržování kvalitních profesních standardů a k rozvoji mezinárodních ekonomik.
IFAC v 7 číslech:
1977....................založení IFAC
63......................ustavujících členů IFAC
155.....................členských organizací IFAC
118.....................zemí členských organizací
2,5 mil.................profesních účetních sdružených v IFAC
4.......................Rady pověřené vydáváním mezinárodních standardů
Poznámky:
* IFAC (International Federation of Accountants) – Mezinárodní federace profesních účetních a auditorů
** World Accountacy Week
Zpracovala Ing. Mgr. Jana Markovičová, účetní expert, místopředsedkyně KCU
25. 7. 2007 — Novinky na stránkách
Včera byly na stránky Komory účetních přidány následující novinky
NABÍDKA ZAMĚSTNÁNÍ: Mzdová účetní - personalistka a Hlavní účetní
17. 7. 2007 — Novinky na stránkách
Dnes byla na stránky Komory účetních přidána následující novinka
VZDĚLÁVÁNÍ
26. 9. 2007 - Klubový večer - Nová Smlouva o zamezení dvojímu zdanění s Rakouskem a Gruzií, včetně aktualit v mezinárodním zdanění
12. 7. 2007 — Pokyn upravující metodiku hlášení nesrovnalostí zjištěných při implementaci strukturálních a dalších
Ministerstvo financí ČR vydává, v souladu s ustanovením § 7 odst. 1 zákona č. 320/2001 Sb., o finanční kontrole ve veřejné správě a o změně některých zákonů (zákon o finanční kontrole), pro hlášení nesrovnalostí zjištěných při čerpání finančních prostředků ze strukturálních fondů, Fondu soudržnosti, Evropského rybářského fondu a v rámci financování společné zemědělské politiky Evropskému úřadu pro potírání podvodných jednání (OLAF), tento pokyn.
Celý text tohoto pokynu naleznete na
http://cds.mfcr.cz/cps/
Zdroj: Ministerstvo financí ČR, 11. 6. 2007
9. 7. 2007 — Průlom v důchodech osob dlouhodobě pečujících o blízkého
Od 1. 7. 2007 vstoupila v platnost novela zákona o důchodovém pojištění s úpravami, o něž veřejný ochránce práv více než dva roky usiloval. Osoby, které dlouhodobě pečovaly o závislou osobu, a šetřily státu miliony korun ročně za ústavní péči, už nebudou dále "trestány" nespravedlivým znevýhodněním při výpočtu důchodu.
Podle nové právní úpravy se doba péče o závislou osobu započítává do výpočtu vyměřovacího základu důchodu v plné výši. Už tedy neplatí, že roky péče, které přesáhly dobu pěti let se krátily na polovinu a snižoval se tak průměrný výdělek pro výpočet důchodu, což znamenalo, že čím déle někdo pečoval o závislou osobu, tím nižší byl jeho důchod.
Ti, kdo dlouhodobě pečovali o závislou osobu a důchod jim byl vyměřen před 1. červencem 2007, musí požádat Českou správu sociálního zabezpečení o úpravu splátek. Vzhledem k tomu, že především v prvních měsících platnosti novely se dá očekávat velký počet žádostí o úpravu, novela prodlužuje lhůtu vyřízení o 90 dnů u žádostí podaných do 31. října letošního roku. Rozdíl v důchodu za období od 1. července až do vyřízení žádosti bude vyplacen zpětně.
Přestože novela zákona o důchodovém pojištění nezohledňuje všechny požadavky veřejného ochránce práv, jde o průlomovou změnu směřující ke zlepšení podmínek lidí dlouhodobě pečujících o závislou osobu. Zákon odstraňuje nepřiměřenou tvrdost a konečně zohledňuje i význam péče o závislé blízké osoby v celospolečenském měřítku.
Zdroj: 9. 7. 2007; Veřejný ochránce práv
2. 7. 2007 — Novinky na stránkách
K dnešnímu dni byly na stránky Komory účetních přidány následující novinky
VZDĚLÁVÁNÍ
18. – 20. 10. 2007 - Internátní školení - Dlouhodobý majetek a související dopad do účetní závěrky sestavené v souladu s pravidly IFRS
9. 11. 2007 - Klubový večer Novinky v účetnictví a daních pro podnikatelskou sféru a změny pro rok 2008
METODIKA - Daně - Obchodní majetek z pohledu daně z přidané hodnoty
26. 6. 2007 — Bulletin
Od 25. června je rozesílán nový bulletin č. 2/2007. Případné nedoručení reklamujte na info@komora-ucetnich.cz nebo telefonicky. LZ
25. 6. 2007 — Sdělení Ministerstva financí ČR
Sdělení o doporučení Ministerstva financí správcům daně k aplikaci ustanovení zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, na rozdělení odštěpením.
Ministerstvo financí v zájmu zajištění jednotného přístupu k rozdělení odštěpením z hlediska zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "ZDP"), sděluje, že v návaznosti na závěr z jednání Koordinačního výboru s Komorou daňových poradců ze dne 4. 10. 2006 doporučilo správcům daně, aby při aplikaci ustanovení ZDP na rozdělení odštěpením postupovali do účinnosti příslušné novelizace ZDP u rozdělované společnosti podle stejných ustanovení jako u zanikající společnosti a u rozdělovaného družstva podle stejných ustanovení jako u zanikajícího družstva.
Zdroj: MF ČR, 21. 6. 2007
14. 6. 2007 — IFAC spustil průzkum finančního výkaznictví
Mezinárodní federace účetních (IFAC - International Federation of Accountants) ve své tiskové zprávě ze dne 1. června letošního roku vyzvala uživatele účetních výkazů, včetně investorů, tvůrců standardů, auditorů a akademické obce, aby se účastnily globálního průzkumu zaměřeného na získání informací, jakým způsobem posílit proces sestavení finančních výkazů.
Průzkum je součástí širšího projektu IFAC zaměřeného na zvýšení kvality finančního výkaznictví. Průzkum a následné rozhovory s uživately budou zaměřeny rovněž na užitečnost finančních výkazů a na docílení jejich větší relevantnosti, srozumitelnosti a spolehlivosti.
Svůj názor lze vyjádřit do 6. 7. 2007 na webových stránkách IFAC http://www.ifac.org/
Vyplnění dotazníku v anglickém jazyce zabere zhruba 20 minut.
Tato globální aktivita IFAC navazuje na dřívější doporučení IFAC vyjádřená ve zprávách z let 2003 a 2004 “Obnovení důvěry veřejnosti ve finanční výkaznictví: Mezinárodní perspektiva” (“Rebuilding Public Confidence in Financial Reporting: An International Perspective”) a “Výzvy a úspěchy v implementaci Mezinárodních standardů: Dosažení konvergence k IFRS* a ISA**” (“Challenges and Successes in Implementing International Standards: Achieving Convergence to IFRSs and ISAs”).
Výsledků průzkumu budou zveřejněny na webových stránkcáh IFAC do konce letošního roku.
------------------
* Internatinal Financial Reporting Standards (Mezinárodní standardy finančního výkaznictví)
** International Standards of Auditing (Mezinárodní Auditorské Standardy)
Zkrácený překlad tiskové zprávy IFAC ze dne 1. 6. 2007.
Zpracovala Ing. Mgr. Jana Markovičová, účetní expert, místopředsedkyně KCU
12. 6. 2007 — Pokyn č. D-308 Ministerstva financí ČR o stanovení lhůt v daňovém řízení
S ohledem na ustanovení § 34c zákona č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků, ve znění pozdějších předpisů, kdy je daňový subjekt oprávněn upozornit podnětem na nečinnost správce daně, a z důvodu vyřizování podání daňových subjektů v přiměřených lhůtách, zejména s přihlédnutím k principům "dobré správy" stanovilo MF ČR pro územní finanční orgány, celní orgány a věcně příslušné daňové odbory Ministerstva financí k vyřízení podání daňového subjektu nebo jiné osoby zúčastněné na daňovém řízení lhůty.
Celý text tohoto pokynu, délku a běh uvedených lhůt naleznete na
http://cds.mfcr.cz/cps/
Lhůty stanovené tímto pokynem se použijí u všech daňových řízení zahájených po dni zveřejnění tohoto pokynu ve Finančním zpravodaji.
Tímto pokynem se ruší Pokyn č. D-125 o stanovení lhůt pro vyřízení odvolání proti vyměření a dodatečnému vyměření daně č.j. 252/35 646/95.
Zdroj: Ministerstvo financí ČR, 8. 6. 2007
31. 5. 2007 — Novinky na stránkách
K dnešnímu dni byly na stránky Komory účetních přidány následující novinky:
NABÍDKY ZAMĚSTNÁNÍ - Finanční účetní s AJ a
Samostatná účetní
29. 5. 2007 — Informace pro daňové subjekty, kteří žádají o prominutí daně nebo příslušenství daně
Informace pro daňové subjekty, kteří žádají o prominutí daně nebo příslušenství daně podle ustanovení § 55a zákona č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o správě daní a poplatků")
Dle ustanovení § 55a zákona o správě daní a poplatků může MF ČR zcela nebo částečně prominout z důvodů nesrovnalostí vyplývajících z uplatňování daňových zákonů daň nebo příslušenství daně. Toto ustanovení slouží k odstraňování případně existujících nesrovnalostí, které vyplynuly z uplatňování daňových zákonů a v tomto důsledku se daňový subjektu nalézá v situaci, kterou zákonodárce nezamýšlel a současně zpravidla nelze použít jiný opravný prostředek. Příslušenství daně lze rovněž prominout z důvodu odstranění tvrdosti. Prominutí daně resp. příslušenství daně je zcela mimořádným opravným prostředkem, tudíž při jeho uplatnění nedochází k odstranění vad rozhodnutí či postupu správce daně, ale k úplnému či částečnému prominutí platební povinnosti daňového dlužníka. Příslušenstvím daně se rozumí penále, zvýšení daně, náklady daňového řízení, úroky a pokuty uložené podle zákona o správě daní a poplatků nebo jiného daňového zákona (§ 58 zákona o správě daní a poplatků).Vyhláškou Ministerstva financí č. 299/1993 Sb., ve znění vyhlášky č. 209/2003 Sb., jsou zmocněny finanční úřady k promíjení příslušenství daně do 600 tis. Kč u jednoho daňového dlužníka a jedné daně.
Žádost o prominutí daně nebo příslušenství daně se podává u místně příslušného finančního úřadu. Žádost lze poslat poštou či elektronicky prostřednictvím aplikace EPO, anebo lze podání učinit ústně do protokolu přímo u místně příslušného správce daně. Žádost musí obsahovat zejména obecné náležitosti podání v daňovém řízení (§ 21 odst. 6 zákona o správě daní a poplatků), tzn. z podání musí být patrno, kdo je činí, čeho se týká a co se navrhuje. Podaná žádost o prominutí příslušenství daně musí být podle položky 1 písmeno c) sazebníku správních poplatků ve smyslu zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů zpoplatněna a správní orgán je povinen vybrat správní poplatek ve výši 1 000,- Kč za každou daň a každý daňový subjekt. Je-li žádáno prominutí příslušenství ve výši méně než 3 000,- Kč, žádost poplatku nepodléhá. Poplatku rovněž nepodléhá žádost o prominutí daně. K žádosti je dále třeba přiložit všechny doklady a důkazní prostředky, které podporují tvrzení a důvody v žádosti uváděné, přičemž není třeba prokazovat skutečnosti obecně známé nebo známé správci daně z jeho činnosti. O žádosti buď může rozhodnout přímo finanční úřad (viz. Vyhláška č. 299/1993 Sb.) nebo ji tento úřad postoupí prostřednictvím finančního ředitelství na Ministerstvo financí, které o žádosti rozhodne.
Vzhledem k tomu, že pojem "tvrdosti" je chápán i jednotlivými daňovými subjekty zcela individuálně, nelze uvést žádný taxativní výčet důvodů, které by byly správcem daně uznány za relevantní.
Nicméně mezi nejčastější důvody, které mohou být uváděny daňovými subjekty v jejich žádostech, a které mohou být příslušným správcem daně posouzeny jako oprávněné důvody k prominutí či částečnému prominutí příslušenství daně z důvodu tvrdosti, můžeme uvést například tyto:
- příslušenství daně vzniklo daňovému subjektu v důsledku hodnověrně prokázaného postižení živelní pohromou nebo jinou mimořádnou událostí, která zcela znemožnila řádné plnění jeho daňových povinností;
- příslušenství daně vzniklo v souvislosti s vypořádáním daňových povinností zůstavitele dědici, za období ode dne úmrtí zůstavitele do nabytí právní moci rozhodnutí, kterým soud potvrdil nabytí dědictví;
- příslušenství daně vzniklo z hodnověrně prokázaného pouhého administrativního pochybení při rozdělení základu daně z příjmu fyzických osob na spolupracující osoby a daň byla oběma fyzickými osobami zaplacena ve lhůtě splatnosti;
- příslušenství daně vzniklo v důsledku prokázaného omylu při zaslání původní platby daně na chybný variabilní symbol nebo na chybný účet správce daně, přičemž se současně se nejedná o nejasnou platbu;
- příslušenství daně vzniklo při vyměření daně z převodu nemovitostí, v důsledku daňovým subjektem použitého chybného znaleckého posudku, za předpokladu včasné úhrady daňové povinnosti;
- příslušenství daně vzniklo za pozdní platby záloh, přičemž následná celková daňová povinnost nevznikne nebo je nižší než úhrn zaplacených záloh;
- příslušenství daně vzniklo v přímé souvislosti s hodnověrně prokázaným nepříznivým zdravotním stavem daňového subjektu, který způsobil naprostou nemožnost včasného splnění jeho daňové povinnosti a současně mu ani neumožnil zmocnit zástupce k provedení úkonů;
- příslušenství daně vznikne v důsledku pouze minimálního prodlení s úhradou daňové povinnosti, či splátkované nebo posečkané platební povinnosti dle rozhodnutí o povolení splátek či dle rozhodnutí o posečkání (viz § 60 zákona o správě daní a poplatků), za současného splnění předpokladu prokázání objektivní nemožnosti včasné úhrady nevyvolané daňovým subjektem;
- příslušenství daně výrazně převyšuje doměřenou daň;
- příslušenství daně vznikne se změnou daňové povinnosti v důsledku uplatnění odpočtu u dokladů z důvodů chybného vystavování daňových dokladů od neplátců daně z přidané hodnoty.
Výše uvedené nejčastější důvody, které mohou být uváděny daňovými subjekty v jejich žádostech, však nelze považovat za důvody, při jejichž existenci správce daně automaticky příslušenství daně promine. Na prominutí není právní nárok. Jde o rozhodnutí na základě správního uvážení. Správce daně při svém rozhodování o prominutí příslušenství postupuje individuálně, přičemž vychází z poznatků o daňovém subjektu a důvodů vzniku daňového nedoplatku.
Proti rozhodnutí o žádosti o prominutí daně a příslušenství daně se opravné prostředky nepřipouštějí. Byla-li žádost o prominutí příslušenství daně zamítnuta, má daňový subjekt možnost podat po šedesáti dnech ode dne doručení zamítavého rozhodnutí novou žádost (§ 55a odst. 3 zákona o správě daní a poplatků). V nové žádosti nemohou být uplatněny stejné důvody, které již obsahovala žádost původní. Při opakování již odmítnutých důvodů jsou nové žádosti bez posouzení odloženy. O odložení musí být žadatel vyrozuměn.
Zdroj: Česká daňová zpráva, 28. 5. 2007
29. 5. 2007 — Novinky na stránkách
K dnešnímu dni byly na stránky Komory účetních přidány následující novinky:
ZAMĚSTNÁNÍ - Nabídka zaměstnání
25. 5. 2007 — Účetnictví státu
Vláda na svém zasedání dne 23. května odsouhlasila návrh Ministerstva financí na vytvoření účetnictví státu s cílem zlepšit řízení a kontrolu financí ve veřejné správě a sestavovat konsolidovanou účetní závěrku za celý stát.
Zavedení účetnictví státu bude představovat změnu mnoha právních předpisů, nicméně s postupnou realizací se počítá již od července 2008 (Integrovaný rozpočtový systém). Součástí bude i systém Státní pokladny, který by měl úplně fungovat od roku 2010.
ČTK
23. 5. 2007 — Novinky na stránkách
K dnešnímu dni byly na stránky Komory účetních přidány následující novinky:
METODIKA - Finanční pronájem a DPH.
18. 5. 2007 — POZVÁNKA NA AKCI ČESKÉ MANAŽERSKÉ ASOCIACE
Srdečně Vás zveme na setkání s prof. Dr. Zdeňkem Součkem, DrSc., ředitelem firmy Management Focus a čestným členem České manažerské asociace, která je od dubna letošního roku partnerem Komory.
Přednáška se bude zabývat posouzením efektivnosti jednotlivých metod řízení, tématem je tedy:
JAK SVÉ SPOLUPRACOVNÍKY I SÁM SEBE PŘIMĚT K NADŠENÉ PRÁCI.
Již mnoho let se diskutuje o tom, jaká je nejefektivnější metoda řízení. Objevily se takové termíny jako je autoritativní, demokratický, kolegiální, konsensuální, kooperativní, soutěživý, formalistický, asertivní, patriarchální, informující, poradní, delegující, autonomní, direktivní, vizionářský, afilativní, participativní, koučovací a další styly řízení. Liší se mezi sebou především mírou autoritativnosti top managementu, resp. podílem zaměstnanců na rozhodování.
Empirické studie obvykle neprokazují jasné přednosti žádné z uvedených metod, natož její univerzální použitelnost. V Evropě v uplynulém období převažují spíše názory teoretiků o vysoké efektivitě metod s nízkým podílem autoritativnosti managementu. Evropa je však kontinentem stagnujícím. Nedokáže dosáhnout tempo a výkonnost jiných kontinentů, používajících převážně jiné metody managementu, ani účinně čelit jejich hrozbě.
Prof. Souček se ve svém vystoupení nepokusí o žádná vědecká či teoretická řešení. Ukáže, jak ve své dlouholeté manažerské praxi skloubil pozitivní rysy všech metod řízení a podle jakých zcela praktických a jednoduchých zásad by pracovníci měli být vedeni k vysoké efektivitě.
Jednotlivé zásady budou ilustrovány četnými praktickými příklady z mnoha českých i zahraničních firem.
Účastníci obdrží písemný materiál, shrnující jednotlivé principy a nástroje jejich realizace.
Setkání se uskuteční ve středu 30. května 2007 v Praze. Podrobnosti spolu s přihláškou jsou uvedeny v příloze.
Děkuji. Marie Vlachová
18. 5. 2007 — Novinky na stránkách
K dnešnímu dni byly na stránky Komory účetních přidány následující novinky:
METODIKA - Interpretace NÚR I-10
ZAMĚSTNÁNÍ - Nabídka zaměstnání.