Strana 50 z 56, zobrazeno 20 záznamů z celkových 1106, záznamy 981 až 1000
Podle zákona č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů, je od 1. 1. 2007 zaveden systém elektronického mýtného, jehož výběr zajišťuje Ministerstvo dopravy ČR.
Z hlediska uplatňování zákona o DPH se výběr mýtného Ministerstvem dopravy, které je organizační složkou státu, považuje za výkon veřejné správy, a proto není předmětem daně.
V případě poskytnutí přepravní služby dopravcem, který je povinen uhradit mýtné, se podle § 36 zákona o DPH mýtné zahrnuje do základu daně, protože mýtné je vedlejším výdajem při poskytnutí přepravní služby. Z tohoto důvodu nelze částku mýtného při vystavení daňového dokladu dopravcem za uskutečněnou přepravní službu uvádět samostatně mimo základ daně (mýtné nelze samostatně přeúčtovat).
(Č.j. 18/8 192/2007-181 ze dne 8.1. 2007)
Zdroj: MF ČR, 9. 1. 2007
Přednáška pana Roberta Mládka na téma angličtina v účetnictví se přesouvá z pátku 11. 5.
na pondělí 28. 5. 2007. Rozsah, téma, i místo konání zůstávají beze změny. Děkuji za pochopení.
M.V.
Zákoník práce, který vstoupil v platnost 1. ledna 2007, zřejmě přinese velkým firmám až stamilionové dodatečné náklady. Bude znamenat i nárůst administrativy. V řadě případů se také prodloužila vyjednávání o kolektivních smlouvách mezi odbory a vedením. Z nových opatření firmám vadí zejména omezení přesčasové práce, zrušení vedlejších pracovních poměrů a vyšší odstupné.
Vyplývá to z ankety, kterou ČTK provedla u velkých firem v jednotlivých krajích.
České dráhy, které jsou s 57.000 lidmi největším zaměstnavatelem v zemi, předpokládají, že dodatečné náklady by mohly dosáhnout až 390 milionů Kč. Podle mluvčího ČD Aleše Ondrůje se dráhy snaží tyto náklady minimalizovat.
České poště, která zaměstnává zhruba 38.000 lidí, přinesl nový zákoník podle mluvčí Dity Václavíkové kromě stresu personalistů zvýšení personálních nákladů, změny v podmínkách pro vyplácení příplatků i nové položky. Například práce o sobotách a nedělích bude Českou poštu stát řádově desítky milionů korun navíc, řekla.
České aerolinie s přibližně 5000 zaměstnanci vyčíslily podle prvních odhadů zvýšení personálních nákladů až na 180 milionů korun. Jaké bude skutečné zvýšení, ukáže podle mluvčí Daniely Hupákové až provoz.
Naopak pro Pražské vodovody a kanalizace neznamená nový zákoník práce podle mluvčí Marcely Dvořákové zásadní změny. Příplatky za práci mají pracovníci PVK garantované kolektivní smlouvou na úrovni příplatků vyplývajících z nové úpravy. Přesčasová práce byla již ve firmě omezena. Celkově lze říci, že nový zákoník práce je zbytečný mezikrok, protože nevyřešil zásadní věci ani nevyřešil zbytečnosti z původní normy podotkla mluvčí.
Mluvčí Telefóniky O2 Vlastimil Sršeň upozornil, že některá ustanovení zákoníku nejsou zatím zcela jasná. Neexistují například prováděcí pokyny, případně zákony, na které se zákoník odkazuje, což znesnadňuje snahu vyhovět všem jeho požadavkům, uvedl. Zákoník podle něj zvyšuje mzdové náklady, ale detailní vyčíslení bude k dispozici až po zavedení všech změn.
Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto, která je největším zaměstnavatelem ve Středočeském kraji, uspořádala řadu seminářů pro manažery a proškolila zaměstnance z oblasti lidských zdrojů a mzdových účtáren. Bylo zapotřebí zohlednit nové zákonné požadavky v celé řadě firemních procesů, například v oblasti pracovní doby, cestovních náhrad, upravit formuláře personálních dokumentů a mnoho dalšího. Bylo třeba změnit také manažerské smlouvy, řekl člen představenstva Martin Jahn.
Na celkové vyhodnocení fungování nového zákona v každodenní praxi je podle Jahna ještě příliš brzy. V krátké budoucnosti však považuji za problematické například ustanovení o souběhu bezpečnostních přestávek s přestávkami na jídlo a oddech, dodal.
Na nesrovnalosti v nové normě už dříve upozorňovali odborníci. Bohužel, mnohá ustanovení zákoníku práce přinášejí nejasnosti, a tudíž je otázka, jak budou v praxi aplikována, uvedla například Jana Bartyzalová z úseku daňového poradenství KPMG.
V řadě podniků paradoxně způsobila změna zákoníku práce největší komplikace odborářům, kteří přitom byli připraveni na jeho podporu demonstrovat. Mnohé firmy v závěru loňského roku upozorňovaly na nejasnosti kolem platnosti normy, a proto se odsouvala kolektivní vyjednávání o zvýšení mezd a sociálních výhodách pro zaměstnance do roku 2007.
Například v Libereckém kraji se nové kolektivní smlouvy zatím podařilo uzavřít jen v několika podnicích, řekl Milan Šubrt z liberecké Asociace samostatných odborů. Ta v regionu zastupuje zaměstnance téměř 70 firem.
Problémy zřejmě přinese omezení přesčasů, dodržování bezpečnostních přestávek a konec vedlejších pracovních poměrů. Například českobudějovický dopravní podnik musí kvůli novému zákoníku přijmout sedm řidičů pro MHD.
Dopravce odhaduje, že jej to bude stát zhruba 2,5 milionu korun. Zvýšení nákladů na mzdy přitom poněkud omezí nařízení vlády z konce prosince, které zavádí u zaměstnanců v dopravě takzvanou pracovní pohotovost. Znamená to, že řidič, který má přestávku na konečné linky, je v pracovní pohotovosti, a tento čas se nepočítá do jeho pracovní doby.
Potíže se zajištěním přesčasů a pohotovostní služby avizuje v Jihočeském kraji také vodohospodářská společnost 1.JVS.
Problémem nového zákoníku práce pro firmy je také vysoké odstupné při odchodu pracovníka ze zdravotních důvodů. Například těžební společnost OKD kvůli němu přijde ročně o desítky milionů korun. Bude muset totiž nově vyplácet odstupné 12 měsíčních platů horníkům, kteří překročí takzvanou expoziční dobu, po jejímž uplynutí už nesmí pracovat v dole. Doba expozice se podle prašnosti pracovišť pohybuje kolem 15 let, řekla mluvčí OKD Věra Breiová.
Zákoníkem práce, jenž nahrazuje právní úpravu z roku 1996, se řídí pět milionů zaměstnanců a desítky tisíc zaměstnavatelů. Norma, kterou ve sněmovně prosadili levicoví poslanci, obsahuje podle ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase z ODS zhruba 80 chyb. Na některá ustanovení zákoníku podalo 73 poslanců ODS, KDU-ČSL a Strany zelených stížnost k Ústavnímu soudu. Podle nich by paragrafy mohly být v rozporu s Ústavou.
Zdroj: ČTK, 4. 1. 2007
1. ledna 2007 se mění některé právní předpisy, které se vztahují k sociálnímu zabezpečení. Změny se týkají důchodového i nemocenského pojištění a také osob samostatně výdělečně činných.
Důchodové pojištění
Od nového roku se zvýší všechny důchody z českého důchodového pojištění. Tedy řádné i předčasné důchody starobní, plné i částečně invalidní, vdovské, vdovecké a sirotčí důchody. Základní výměra důchodu, která je společná pro všechny důchody, se zvýší o 100 Kč, tj. ze současných 1 470 Kč na 1 570 Kč. Výjimku tvoří základní výměra důchodů, která je vyplácená v dílčí výši (podle Koordinačních nařízení EU nebo mezinárodních smluv).
Procentní výměra důchodu se zvýší o 6,6 procent, pokud byl důchod přiznán před 1. lednem 1996 nebo o 5,6 procent, pokud byl důchod přiznán po 31. prosinci 1995. Za důchody přiznané před 1. lednem 1996 se považují i pozůstalostní důchody přiznané po osobě, které byl důchod přiznán před 1. lednem 1996, pokud nárok na tento důchod trval ke dni její smrti, nebo po osobě, která zemřela před 1. lednem 1996.
Zároveň se mění výše všeobecného vyměřovacího základu a redukčních hranic nutných pro výpočet důchodu. Všeobecný vyměřovací základ za rok 2005 činí 18 809 Kč. Aby upravené vyměřovací základy pojištěnce odpovídaly mzdové úrovni v kalendářním roce, který bezprostředně předchází roku, kdy mu byl přiznán důchod, je třeba použít přepočítací koeficient. Jeho hodnota bude činit 1,0707. Zvýšeny budou i tzv. redukční hranice pro stanovení výpočtového základu. První redukční hranice se zvyšuje z 9 100 Kč na 9 600 Kč, druhá redukční hranice z 21 800 Kč na 23 300 Kč.
Od ledna 2007 se o 6,1 procento zvýší také příplatky k důchodu vyplácené podle zákona č. 357/2005 Sb. a nařízení vlády č. 622/2004 Sb. perzekvovaným osobám z období komunistického režimu a účastníkům národního boje za vznik a osvobození Československa a některým pozůstalým po nich.
Od nového roku rovněž zanikne zvýšení důchodu pro bezmocnost, které dosud vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení. Místo něj budou lidé dostávat novou vyšší dávku = příspěvek na péči. Vyplácet ho budou obecní úřady obcí s rozšířenou působností. Příspěvek na péči nahradí dvě současné dávky - zvýšení důchodů pro bezmocnost a příspěvek při péči o blízkou nebo jinou osobu. Výše příspěvku na péči se bude odvíjet od stupně závislosti na pomoci jiné fyzické osoby. Vyplývá to ze zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách.
Nemocenské pojištění
Od 1. ledna 2007 se budou dávky nemocenského pojištění vyplácet podle současných pravidel. Zvýší se však redukční hranice pro výpočet nemocenských dávek. Částka 510 Kč se zvýší na 550 Kč, částka 730 Kč stoupne na 790 Kč. Denní vyměřovací základ do částky 550 Kč se započítá v plné výši, z částky nad 550 Kč do 790 Kč se počítá 60 procent a k částce nad 790 Kč se nepřihlíží.
Zvýšení redukčních hranic se bude týkat i osob, které začnou pobírat dávky nemocenského pojištění před 1. lednem 2007 a jejichž nárok na tyto dávky bude trvat i po tomto datu.
Pokud zaměstnanec pobírá průměrnou mzdu 19 968 Kč měsíčně, bude jeho nemocenské od 1. ledna 2007 při 30denní pracovní neschopnosti celkem 11 450 Kč. Maximální nemocenské při 30denní pracovní neschopnosti pak bude celkem 12 995 Kč. Dostane ho ta osoba, jejíž hrubé příjmy v posledních 12 kalendářních měsících činily nejméně 288 350 Kč, tedy alespoň cca 24 000 Kč měsíčně hrubého.
S účinností od 1. ledna 2007 v návaznosti na změnu rodičovského příspěvku dojde rovněž ke zvýšení peněžité pomoci v mateřství u žáků, studentů a uchazečů o zaměstnání, a to na 253 Kč denně. Změna se provede také u osob, kterým vznikl nárok na peněžitou pomoc v mateřství před tímto dnem a dosud neuplynula doba, po kterou se dávka poskytuje.
Pojistné na sociální zabezpečení
Zaměstnanci
Od 1. ledna 2007 bude vyměřovacím základem zaměstnance (tedy částkou rozhodnou pro výpočet důchodu) úhrn příjmů, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob a zaměstnavatel je zaměstnanci zúčtoval v souvislosti se zaměstnáním, které zakládá účast na nemocenském pojištění. Vyplývá to ze zákona č. 264/2006 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s novým zákoníkem práce.
Do vyměřovacího základu zaměstnance se nebude zahrnovat:
- náhrada škody podle zákoníku práce,
- odstupné a další odstupné, odchodné a odbytné poskytovaná na základě zvláštních právních předpisů (např. zákoník práce),
- věrnostní přídavek horníků poskytovaný podle zákona č. 62/1983 Sb.,
- odměny vyplácené podle zákona o vynálezech a zlepšovacích návrzích (zákon č. 527/1990 Sb., ve znění pozdějších předpisů), pokud vytvoření a uplatnění vynálezu nebo zlepšovacího návrhu nemělo souvislost s výkonem zaměstnání,
- jednorázová sociální výpomoc poskytnutá zaměstnanci k překlenutí jeho mimořádně obtížných poměrů vzniklých v důsledku živelní pohromy, požáru, ekologické nebo průmyslové havárie nebo jiné mimořádně závažné události,
- plnění poskytnutá po skončení zaměstnání, jde-li o plnění poskytnutá k životnímu jubileu nebo jinému výročí nebo k ocenění zásluh, a důvod pro poskytnutí těchto plnění nastal po skončení zaměstnání.
Takto stanovený vyměřovací základ se poprvé použije pro odvod pojistného na sociální zabezpečení za leden 2007.
Osoby samostatně výdělečně činné
Účast OSVČ na důchodovém a nemocenském pojištění v roce 2007 se bude řídit dosavadními právními předpisy. OSVČ vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost bude do podání Přehledu za rok 2006 platit minimální zálohy na důchodové pojištění 1 394 Kč měsíčně, po podání Přehledu za rok 2006 minimálně 1 491 Kč. Platba záloh na pojistné na důchodové pojištění bude v případě SVČ hlavní i nadále vždy povinná.
Pro OSVČ vykonávající vedlejší samostatnou výdělečnou činnost bude minimální záloha na pojistné na důchodové pojištění do podání Přehledu za rok 2006 činit 558 Kč, po podání Přehledu za rok 2006 se bude jednat minimálně o 597 Kč. Tato osoba bude v roce 2007 povinna platit zálohy na pojistné, pokud se přihlásila k účasti na pojištění na rok 2007 nebo pokud její příjem po odpočtu výdajů byl v roce 2006 ve výši zakládající účast na důchodovém pojištění, tedy alespoň 45 200 Kč.
Účast na nemocenském pojištění u OSVČ zůstane nadále dobrovolná. Minimální pojistné na nemocenské pojištění u OSVČ vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost bude do podání Přehledu za rok 2006 celkem 208 Kč měsíčně, u OSVČ vykonávající vedlejší samostatnou výdělečnou činnost pak 83 Kč měsíčně. Po podání Přehledu za rok 2006 bude minimální pojistné na nemocenské pojištění u OSVČ vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost 222 Kč měsíčně, u OSVČ vykonávající vedlejší samostatnou výdělečnou činnost to bude 89 Kč.
Vyměřovací základ pro odvod pojistného (tedy částka rozhodná pro výpočet důchodu) bude nadále částka, kterou si OSVČ určí, nejméně však 50 procent z rozdílu mezi příjmy a výdaji. Takto stanovený vyměřovací základ ale nesmí být nižší než součin počtu kalendářních měsíců, ve kterých byla samostatná výdělečná činnost vykonávána, a minimálního měsíčního vyměřovacího základu. Pro OSVČ vykonávající hlavní samostatnou výdělečnou činnost bude minimální měsíční vyměřovací základ až do dne, v kterém byl (měl být) podán Přehled za rok 2006, činit 4 709 Kč, pro OSVČ vykonávající vedlejší SVČ pak 1 884 Kč. Pro OSVČ vykonávající vedlejší samostatnou výdělečnou činnost se vyměřovací základ alespoň v minimální výši stanoví pouze v případě, že za rok 2006 byla účastna důchodového pojištění.
Změna výše penále
Od 1. ledna 2007 se zaměstnavatelům i OSVČ sníží sazba penále z dlužného pojistného. Nově se bude jednat o 0,05 procent dlužné částky za každý kalendářní den, za který nebylo pojistné zaplaceno ve stanovené lhůtě anebo bylo-li zaplaceno v nižší částce, než mělo být zaplaceno. Pokud příslušná OSSZ/PSSZ/MSSZ povolí placení dlužného pojistné ve splátkách, penále z takového dluhu bude činit 0,025 procenta dlužné částky za každý kalendářní den, kdy dluh na pojistném trvá, a to od splatnosti první splátky dluhu.
Zdroj: ČSSZ, Praha; 29. 12. 2006
Upozorňujeme na vyhlášku (2/2007 Sb.) o ukončení platnosti bankovek po 50 Kč vzoru 1993, bankovek po 100 Kč vzoru 1993, bankovek po 200 Kč vzoru 1993 a bankovek po 500 Kč vzoru 1993, která nabyla účinnosti 2. 1. 2007:
Dnem 31. ledna 2007 se ukončuje platnost
- bankovek po 50 Kč vzoru 1993,
- bankovek po 100 Kč vzoru 1993,
- bankovek po 200 Kč vzoru 1993,
- bankovek po 500 Kč vzoru 1993.
Bankovky vyměňují v době od 1. února 2007 do 31. ledna 2010 všechny banky a od 1. února 2010 pouze Česká národní banka.
Zdroj: Sbírka zákonů, 2. 1. 2007
K dnešnímu dni byly na stránky Komory účetních přidány následující novinky:
ZAMĚSTNÁNÍ - Nabídka zaměstnání.
Na internetových stránkách NÚR byly zveřejněny návrhy interpretací NI - 4 Srovnatelnost informací za běžné a minulé účetní období v individuální účetní závěrce podnikatele s konečným termínem pro připomínky 22. ledna 2007 a NI - 13 Faktoring s konečným termínem pro připomínky 31. ledna 2007. LZ
K dnešnímu dni byly na stránky Komory účetních přidány následující novinky:
AKTUALITY - Informace MF ČR - změny v příslušenství daně platné od 1. ledna 2007
METODIKA - Finanční leasing a technické zhodnocení najatého majetku - účetní a daňové aspekty.
Od 18. prosince byl rozesílán nový bulletin č. 4/2006. Případné nedoručení reklamujte na info@komora-ucetnich.cz nebo telefonicky. LZ
Výbor pro mezinárodní vzdělávací standardy účetních (IAESB) zpracoval Strategic and Operation Plan na období 2007-9 (viz www.ifac.org/eds). Strategie se zaměřuje na projekty a aktivity směřující k měřitelné implementaci Mezinárodních vzdělávacích standardů (IES). IAESB navrhuje zabývat se třemi
oblastmi:
- revizí Rámce pro IES,
- metodologií porovnání implementace IES,
- zhodnocením stávajících IES.
Termín pro zaslání připomínek ke Strategii je stanoven na 28. únor 2007.
LZ
Vláda ČR na svém jednání dne 6. prosince 2006 schválila nařízení vlády o minimální mzdě, o nejnižších úrovních zaručené mzdy, o vymezení ztíženého pracovního prostředí a o výši příplatku ke mzdě za práci ve ztíženém pracovním prostředí.
Od 1. 1. 2007 bude základní sazba minimální mzdy pro stanovenou týdenní pracovní dobu 40 hodin podle tohoto nařízení činit 8 000 Kč za měsíc nebo 48,10 Kč za hodinu.
Plné znění citovaného nařízení vlády lze nalézt na webových stránkách MPSV ČR pod odkazem Právní předpisy – Nařízení vlády – Platové předpisy účinné od 1. ledna 2007.
Sazby minimální mzdy při omezeném pracovním uplatnění zaměstnance, při jiné délce stanovené pracovní doby a další podrobnější informace o minimální mzdě v roce 2007 budou zveřejněny na webových stránkách MPSV ČR pod odkazem Příjmy a životní úroveň – Minimální mzda.
Zdroj: MPSV ČR, 18. 12. 2006
K dnešnímu dni byly na stránky Komory účetních přidány následující novinky:
VZDĚLÁVÁNÍ - 15.–17. 2. 2007: Mezinárodní standardy finančního výkaznictví IFRS
- 11. 5. 2007: Angličtina v účetnictví
AKTUALITY - Daňový kalendář 2007
METODIKA - Zápis z jednání KV KDP - 14. 11. 2006
- Pokyn č. D - 300 k jednotnému postupu při uplatňování některých ustanovení zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů.
Nemocenskou bude i v roce 2007 za zaměstnance platit stát. Zákon o tomto odkladu včera schválili ve shodě poslanci ODS a ČSSD.
Poslanci zákon zařadili do programu včera probíhající schůze - pro změny hlasovalo 141 ze 166 přítomných poslanců. Ano pro odklad řekli nejen poslanci ODS a ČSSD, ale také lidovci a zelení – členové KSČM se zdrželi hlasování.
Konečnou verzi by tak měl stihnout podepsat do konce roku i prezident.
Co tedy platí pro příští rok, po odkladu účinnosti zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění:
- Organizace (nad 25 zaměstnaců) budou poskytovat dávky nemocenského pojištění tak jako dosud.
- Malé organizace (do 25 zaměstnaců) budou tak jako dosud vyplňovat měsíčně dosavadní tiskopis Přehled o vyměřovacích základech a pojistném malé organizace, budou přijímat od zaměstnanců žádosti o dávky a posílat je okresní správě sociálního zabezpečení.
- Nadále budou platit jen dvě redukční hranice pro výpočet denního vyměřovacího základu.
K 1. 1. 2007 budou tyto redukční hranice v souladu se zákonem č. 54/1956 Sb. zvýšeny z 510 Kč na 550 Kč a ze 730 Kč na 790 Kč.
I když bude účinnost zákona o nemocenském pojištění odložena, k 1. 1. 2007 by měl nabýt účinnosti zákon č. 264/2006 Sb., kterým se mj. mění ustanovení o vyměřovacím základu pro odvod pojistného na sociální a zdravotní pojištění v zákoně č. 589/1992 Sb. a zákoně č. 592/1992 Sb. ve znění pozdějších předpisů.
M.v.
Otázkou posunu účinnosti zákona o nemocenském pojištění se zabývaly obě komory Parlamentu ČR dne 30. 11. 2006. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) připravilo informaci k aktuální situaci projednávání tohoto zákona.
Dne 12. 5. 2006 byla rozeslána Sbírka zákonů, částka 64, v níž je uveřejněn pod č. 187 nový zákon o nemocenském pojištění. Uvedený zákon by měl nahradit dosavadní zákon č. 54/1956 Sb. a měl by nabýt účinnosti dnem 1. 1. 2007. Současně by měl nabýt účinnosti i tzv. doprovodný zákon
č. 189/2006 Sb.. Nový systém nemocenského pojištění obsahuje zásadní úpravy oproti dosavadnímu stavu:
- snížení sazby pojistného na nemocenské pojištění u zaměstnavatelů z 3,3 procent na 1,4 procent (zákonem o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti). Celková sazba se zaměstnavatelům snižuje z 26 procent na 24,1 procent;
- poskytování náhrady mzdy (platu) v prvních 14 kalendářních dnech trvání pracovní neschopnosti z prostředků zaměstnavatele;
- nemocenské náleží až od 15. kalendářního dne trvání pracovní neschopnosti a nemocenské pojištění provádějí pouze okresní správy sociálního zabezpečení, dělení zaměstnavatelů na organizace a malé organizace se ruší, povinnosti vyplývající z nemocenského pojištění jsou stejné pro všechny zaměstnavatele bez ohledu na počet zaměstnanců.
Vzhledem ke značným rozpočtovým dopadům snížené sazby pojistného na nemocenské pojištění předložila vláda do Poslanecké sněmovny 1. 9. 2006 návrh zákona, kterým se mění zákon o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, v němž navrhla, aby
- v roce 2007 zaměstnavatelé nadále platili pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti v současné výši (26 procent) a náhradu mzdy (platu) za prvních 14 kalendářních dnů trvání pracovní neschopnosti, kterou museli zaměstnancům vyplatit, si odečetli od pojistného, které musí odvést (tzv. refundaci jejich nákladů ze státního rozpočtu),
- v roce 2008 se zaměstnavatelům snížila sazba o 1 procentní bod (z 26 na 25 procent), a aby si odečítali od pojistného pouze polovinu náhrady mzdy (platu),
- v roce 2009 se sazba snížila o dalších 0,9 bodu (na 24,1 procent) a aby se náhrada mzdy (platu) nerefundovala, respektive by se refundovala ve výši poloviny v případech v zákoně uvedených.
Poslanecká sněmovna tento návrh zákona (sněmovní tisk č. 36) schválila 8. 11. 2006
(během projednávání byl podán poslanecký návrh na odložení účinnosti zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění a tím i odložení placení náhrady mzdy /platu/ za prvních 14 kalendářních dnů trvání pracovní neschopnosti zaměstnavatelem, ale tento návrh nebyl Poslaneckou sněmovnou schválen).
Senát návrh tohoto zákona (jako senátní tisk č. 398) projednal dne 30. 11. 2006 a vrátil Poslanecké sněmovně s následujícími pozměňovacími návrhy:
- v roce 2007 bude platit dosavadní zákon č. 54/1956, o nemocenském pojištění a tak nedojde v tomto roce ani ke snížení pojistného ani nebude zavedena povinnost zaměstnavatelů hradit v době prvních 14 dnů pracovní neschopnosti náhradu mzdy (platu); jeho náběh bude v souladu se zákonem schváleným 8. 11. 2006 v PSP postupný od roku 2008;
- odkládá se účinnost zákona o nemocenském pojištění o jeden rok, tj. na 1. 1. 2008;
- zachovává se účinnost dnem 1. 1. 2007 některých změn v zákonech, které jsou měněny v souvislosti s novým zákonem o nemocenském pojištění (v zákoně č. 189/2006 Sb.). Tak například zaměstnavatelé by nesepisovali žádosti o důchod, výše sazby penále se snižuje na polovinu, a to i ve zdravotním pojištění, a některé další).
Tyto pozměňovací návrhy odpovídají politické dohodě ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase s předsedou výboru pro sociální politiku PSP Zdeňkem Škromachem a musí je ještě schválit Poslanecká sněmovna (nadpoloviční většinou přítomných poslanců) a poté prezident republiky.
Projednávání v PSP se uskuteční pravděpodobně 12. prosince t. r. (pokud by PSP senátní pozměňovací návrh neschválila, došlo by k hlasování o návrhu zákona v podobě schválené 8. 11. 2006 v PSP; ke schválení návrhu zákona je v takovém případě třeba 101 hlasů poslanců).
Bude-li účinnost zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění odložena, budou v roce 2007:
- Organizace (nad 25 zaměstnaců) poskytovat dávky nemocenského pojištění tak jako dosud (nemocenské budou poskytovat od prvního dne uznání pracovní neschopnosti).
- Malé organizace (do 25 zaměstnaců) budou tak jako dosud vyplňovat měsíčně dosavadní tiskopis Přehled o vyměřovacích základech a pojistném malé organizace, budou přijímat od zaměstnanců žádosti o dávky a posílat je okresní správě sociálního zabezpečení.
- Nadále budou platit jen dvě redukční hranice pro výpočet denního vyměřovacího základu. K 1. 1. 2007 budou tyto redukční hranice v souladu se zákonem č. 54/1956 Sb. zvýšeny z 510 Kč na 550 Kč a ze 730 Kč na 790 Kč. Okresní správy sociálního zabezpečení a organizace budou povinny přepočítat k 1. 1. 2007 výši dávek nemocenského pojištění, u nichž nárok přechází z roku 2006 do roku 2007, pokud byly vypočteny z vyššího denního vyměřovacího základu než 510 Kč, a u dávek přiznaných v roce 2007 postupovat podle těchto redukčních hranic. Příslušné nařízení vlády, kterým budou vyhlášeny uvedené výše redukčních hranic, bude vydáno v průběhu prosince t. r.
I když bude účinnost zákona o nemocenském pojištění odložena, k 1. 1. 2007 nabude účinnosti zákon č. 264/2006 Sb., kterým se mj. mění ustanovení o vyměřovacím základu pro odvod pojistného na sociální a zdravotní pojištění v zákoně č. 589/1992 Sb. a zákoně č. 592/1992 Sb. ve znění pozdějších předpisů.
Zdroj: MPSV, 7. 12. 2006
K dnešnímu dni byly na stránky Komory účetních přidány následující novinky:
AKTUALITY - Sdělení MF k aplikaci Pokynu D - 279 od 1. ledna 2007 a Sdělení MF k aplikaci Pokynu D - 280 od 1. ledna 2007
ZAMĚSTNÁNÍ - Nabídka zaměstnání.
K dnešnímu dni byly na stránky Komory účetních přidány následující novinky:
VZDĚLÁVÁNÍ - další vzdělávací akce na počátek roku 2007.
Na základě dnešního jednání s představiteli parlamentních politických stran dosáhl místopředseda vlády a ministra práce a sociálních věcí RNDr. Petr Nečas dohody, na jejímž základě bude o jeden rok odložena účinnost nového systému nemocenské. Nový systém začne fungovat až od 1. 1. 2008 s tím, že by v prvním roce účinnosti (v r. 2008) byla polovina nákladů, které budou platit zaměstnavatelé za náhradu mzdy v prvních čtrnácti dnech pracovní neschopnosti, refundována ze státního rozpočtu. Současně se sníží sazba pojistného na nemocenské pojištění placená zaměstnavatelem z vyměřovacího základu ze
současných 3,3 procent na 2,3 procenta. V roce 2009 již pak budou zaměstnavatelé hradit náhradu mzdy zcela a současně se jim sníží pojistné na 1,4 procent z vyměřovacího základu.
Tímto opatřením budou ze státní pokladny definitivně k dispozici finanční prostředky, které doposud chyběly na bezproblémové spuštění zákona o sociálních službách od 1. 1. 2007. Je to kompromisní varianta, která byla dosažena na základě jednání s předsedou Sociálního výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Ing. Zdeňkem Škromachem, říká ministr Petr Nečas.
Zdroj: MPSV, 28. 11. 2006
K dnešnímu dni byly na stránky Komory účetních přidány následující novinky:
METODIKA - Zápis z jednání KV KDP - 4. 10. 2006.
K dnešnímu dni byly na stránky Komory účetních přidány následující novinky:
VZDĚLÁVÁNÍ - vzdělávací akce na počátek roku 2007.
K dnešnímu dni byly na stránky Komory účetních přidány následující novinky:
ZAMĚSTNÁNÍ - Nabídka zaměstnání.
© 2009 — 2024 Komora certifikovaných účetních. All rights reserved.
Developed by midEurope.