Novinky

| 1 | 2...50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 |

Strana 52 z 56, zobrazeno 20 záznamů z celkových 1105, záznamy 1021 až 1040

3. 10. 2006 — Jazykové vzdělávání

V dubnu předložila Komora na MPSV grantový projekt „Odborné jazykové vzdělávání certifikovaných účetních v regionech“. Projekt byl spojen se žádostí o finanční podporu z Operačního programu Rozvoj lidských zdrojů v rámci grantového schématu „Adaptabilita a podpora konkurenceschopnosti podniků a organizací“. Nyní jsme obdrželi z MPSV „Zprávu o výsledcích výběrového řízení“ – náš projekt nebyl vybrán k podpoře. Vyjádření k druhému obdobnému projektu podanému v červnu dosud neznáme. LZ

3. 10. 2006 — Novinky na stránkách

K dnešnímu dni byly na stránky Komory účetních přidány následující novinky:
METODIKA - Zápis z jednání KV KDP - 29. 6. 2006
AKTUALITY - Novinky a aktuální procesy v Mezinárodních standardech účetního výkaznictví.

25. 9. 2006 — Novinky na stránkách

K dnešnímu dni byly na stránky Komory účetních přidány následující novinky:
ZAMĚSTNÁNÍ - Nabídka zaměstnání
BULLETIN KCÚ: Bulletin č. 2/2006.

23. 9. 2006 — Novinky na stránkách

K dnešnímu dni byly na stránky Komory účetních přidány následující novinky:
METODIKA - Účetní a daňové souvislosti prodeje podniku
VZDĚLÁVÁNÍ - 9.-11.11.2006: Internátní školení - Daňové řízení, nový zákoník práce a další aktuální témata

22. 9. 2006 — NEZAPOMEŇTE NA UZÁVĚRKU PRVNÍHO KOLA SOUTĚŽE !

Vážení přátelé,

Komora certifikovaných účetních jako hlavní partner soutěže „Účetní roku 2006“, dovoluje si Vás upozornit, že základní kolo bude uzavřeno v pondělí 25. 9. 2006 a případní zájemci mají tedy nejvyšší čas ověřit si své znalosti účetnictví v úvodním testu na http://www.ucetniroku.cz/ .

Soutěž „Účetní roku“ je určena všem občanům České republiky starším 18 let, kteří ovládají účetnictví, bez ohledu na dosažené vzdělání, profesní postavení nebo používaný ekonomický software (soutěž není jakkoli vázána na znalosti konkrétního systému).

„Účetní roku“ je o znalostech a proto budoucí nejlepší účetní ČR prochází celkem třemi koly soutěže. První dvě základní a semifinálové, se odehrávají formou on-line testů znalostí účetnictví na www stránkách akce. Rozhoduje správnost odpovědí soutěžících i jejich rychlost. Sto finalistů se pak utká osobně o titul a ceny formou písemných testů za dohledu odborné poroty na finále, které se již tradičně koná u příležitosti mezinárodního veletrhu Invex…..
Informujte se na http://www.ucetniroku.cz/
Info Marie Vlachová

21. 9. 2006 — SNÍŽENÁ SAZBA DPH U OPRAV A NOVÉ VÝSTAVBY BYTŮ A DOMŮ

Sazba daně z přidané hodnoty u bytové výstavby je v poslední době předmětem častých dotazů. MF ČR proto k této problematice sděluje následující.
Česká republika při rozhovorech o vstupu do EU vyjednala výjimku, podle které je u dodání, převodu a také u oprav, rekonstrukcí a modernizací bytů (tj. u stavebních a montážních prací), rodinných a bytových domů uplatňována snížená sazba DPH ve výši 5 procent. Tato výjimka platí do 31. 12. 2007.
Ministerstvo financí má zájem na tom, aby snížená sazba platila i po tomto datu.
Pětiprocentní DPH u oprav, rekonstrukce a modernizace bytů a domů je řešena v rámci tzv. přílohy K k 6. směrnici, která upravuje pro členské státy EU uplatnění DPH u činností s vysokým obsahem práce. ČR v březnu tohoto roku sdělila Evropské unii svůj zájem uplatňovat sníženou sazbu DPH nejen u oprav bytů, ale i u dalších dvou služeb, kterými jsou - domácí péče o děti, nemocné a zdravotně postižené občany a úklidové práce v domácnostech. K použití snížené sazby DPH v těchto oblastech je zapotřebí souhlas všech členských států EU.
Snížená sazba DPH u nové výstavby bytů a rodinných a bytových domů bude po 31. 12. 2007 řešena v rámci sociální politiky státu.
Ministerstvo financí do konce října předloží vládě ke schválení novou definici bydlení, které bude v rámci této sociální politiky státu podléhat pětiprocentní dani z přidané hodnoty. Zájmem je, aby záběr této definice byl s ohledem na současný stav bytového fondu v ČR a potřebu jeho obnovy co nejširší.
Zdroj: MF ČR, 20. 9. 2006

21. 9. 2006 — VLÁDA SCHVÁLILA VALORIZACE DŮCHODŮ V ROCE 2007

Od ledna 2007 budou starobní důchody v průměru o 500 Kč, tj. o 6,2 procent, vyšší. O stejné procento vzrostou i ostatní druhy důchodů (plné invalidní, částečné invalidní, vdovské, vdovecké a sirotčí). O 6,1 procent se zvýší příplatky k důchodu účastníků odboje a politických vězňů.
Rozhodla o tom vláda.
Schválený nárůst zlepší relaci průměrného starobního důchodu k průměrné mzdě ze 40,9 procent na 41,2 procenta. Průměrný starobní důchod se od příštího roku zvýší ze současných 8 190 Kč na 8 690 Kč. Reálná hodnota průměrného starobního důchodu bude v roce 2007 činit 109,1 procent reálné hodnoty starobního důchodu vypláceného v roce 1989.
Podle zákona o důchodovém pojištění se každý důchod skládá z procentní a základní (je jednotná pro všechny důchodce) výměry. Procentní výměra „starodůchodců“ (důchody přiznané před 1. lednem 1996) se zvýší o 6,6 procent. Procentní výměra „novodůchodců“ (důchody přiznané po 31. prosinci 1995) vzroste o 5,6 procent. Tímto krokem dojde ke snížení rozdílů mezi těmito skupinami důchodců na 278 korun.v Základní výměra důchodu (v současné době 1 470 Kč) se zvedne o 100 korun, tj. o 6,8 procent, na 1 570 Kč. Vzhledem k tomu, že výše základní výměry důchodu je jednotná pro všechny důchodce, bude se její nárůst týkat i důchodů přiznaných po 31. prosinci 2006.
V příštím roce bude potřeba na navrhované zvýšení důchodů vyčlenit ze státního rozpočtu 16,9 mld. Kč. Náklady plně pokryjí příjmy z pojistného na důchodové pojištění.
O valorizaci důchodů rozhoduje vláda svým nařízením. O výši valorizace kabinet rozhoduje na základě konečných statistických údajů. Při valorizaci musí vláda zohlednit nejméně 100 procent růstu cen a nejméně 1/3 růstu reálné mzdy. Minimální valorizace důchodů, kterou vyžaduje zákon, by od ledna 2007 činila 4,2 procenta.
Schválená valorizace důchodů v roce 2007 naplňuje základní sociální cíle stanovené v čl. 136 Smlouvy o založení Evropského společenství, tj. zlepšování životních podmínek občanů České republiky. Zároveň je v souladu s ústavním pořádkem České republiky.
Kabinet také rozhodl o zvýšení příplatků k důchodu, a to o 6,1 procent.
Příplatky přiznává a vyplácí hlavně Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) perzekvovaným osobám z období komunistického režimu a účastníkům národního boje za vznik a osvobození Československa a některým pozůstalým po nich.
Na schválené zvýšení příplatků bude třeba vyčlenit v příštím roce 24 mil. Kč. S uvedenou částkou se počítá v rámci příprav návrhu státního rozpočtu na příští rok.
Zákon „o odškodnění“ (č. 357/2005 Sb.) má tři části. První se týká příplatku k důchodu, který by měli dostávat účastníci tzv. prvního a druhého odboje, kteří pobírají starobní nebo plný invalidní důchod, a také jejich pozůstalí. Druhá část zákona se týká zvláštního příplatku k důchodu, který se mimo jiné vztahuje na poživatele starobního, invalidního a částečného invalidního důchodu, kteří pobírají důchod upravený kvůli účasti v národním boji za osvobození za 2. světové války, a dále i na osoby soudně rehabilitované za věznění v 50. letech a za pobyt v táborech nucených prací. Třetí část zákona počítá s jednorázovou peněžní částkou pro účastníky národního boje za osvobození a stanovený okruh pozůstalých – této části se nařízení vlády netýká.
Příplatek k důchodu rehabilitovaných osob upravuje nařízení vlády č. 622/2004 Sb., ve znění nařízení vlády č. 405/2005 Sb. – tohoto příplatku se schválené nařízení vlády týká.
Zdroj: MPSV ČR, 20. 9. 2006

18. 9. 2006 — ÚŘADY PRÁCE PROVEDLY 5 973 KONTROL DODRŽOVÁNÍ PRACOVNĚPRÁVNÍCH PŘEDPISŮ

Během 1. pololetí 2006 provedly úřady práce celkem 5 973 kontrol zaměřených na porušování pracovněprávních předpisů ze strany zaměstnavatelů. Ve 3 504 případech nezjistily žádné závady. Kontroloři uložili 641 pokut v celkové výši 17 395 524 Kč. Zaměstnavatelé nejčastěji porušovali zákon o zaměstnanosti.
Kontroloři ÚP zjistili celkem 2 333 porušení tohoto právního předpisu. Ve 270 případech firmy zaměstnávaly cizince bez povolení k zaměstnání nebo povolení k pobytu či neinformovaly příslušný úřad práce o tom, že zaměstnávají cizince, u kterého ÚP nevyžaduje povolení k zaměstnání. Zaměstnavatelé ve 246 případech praktikovali tzv. švarc systém.
Pokud jde o dodržování zákona o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele (tzv. insolvence), porušili zaměstnavatelé svou povinnost v tomto období v 74 případech. Zákon nejčastěji porušovali tím, že nepředložili příslušnému úřadu práce ve stanovené lhůtě (do 14 dnů) písemný seznam dlužných mzdových nároků všech zaměstnanců.
Kontroloři zjistili, že během prvního pololetí letošního roku se zaměstnavatelé dopustili ve 146 případech diskriminace v oblasti přijímání nových zaměstnanců. Nejvíce porušení se týkalo nerovného zacházení.
Přibližně 54 procent kontrol provedly úřady práce u menších firem, které zaměstnávají maximálně 25 zaměstnanců. Z celkového počtu podniků, kterým uložily pokutu, připadá 63 procent právě na tyto zaměstnavatele. Průměrná výše sankce v tomto sektoru byla 22 150 Kč. Úřady práce ukládají menším firmám pokuty spíše nižší, protože jsou si vědomy toho, že by vyšší částka mohla být v těchto případech likvidační. Cílem je, aby sankce měly spíše motivační charakter a nepřispěly tak ke zhoršení situace na trhu práce. Navíc malé firmy nemají na rozdíl od větších zaměstnavatelů specializované odborníky, kteří by zabezpečovali personální agendu, dostatek informací a často ani dostatek prostředků k zabezpečení této agendy. Úřady práce se proto prostřednictvím kontrol snaží v první řadě zvýšit právní povědomí drobných podnikatelů. Z celkového počtu kontrolovaných firem připadá 33 procent na zaměstnavatele s 25 – 250 zaměstnanci. Pokutu za porušení pracovněprávních předpisů dostalo 10 procent z nich v průměrné výši 36 273 Kč. Podniky s více než 250 zaměstnanci se na celkovém počtu kontrol podílejí přibližně 3 procenty. Sankci uložili kontroloři ve 273 případech. Průměrná výše pokut činila 45 560 Kč. Deset procent kontrolovaných subjektů tvořila veřejná správa. Kontroloři zjistili jen malý počet porušení, která nebyla nijak významná. Uložili 4 pokuty s průměrnou výší 3 125 Kč. Ve státních podnicích úřady práce provedly 44 kontrol a uložily dvě sankce v průměrné výši 4 250 Kč.
Dne 1. července 2005 vstoupil v účinnost zákon o inspekci práce a vznikla zcela nová instituce – Státní úřad inspekce práce se sídlem v Opavě. Současně zanikl Český úřad bezpečnosti práce a jemu podřízené inspektoráty bezpečnosti práce. Kontrola dodržování pracovněprávních předpisů u zaměstnavatelů už tedy nespadá výlučně do kompetence úřadů práce.
Od tohoto data kontrolují úřady práce dodržování části pracovněprávních předpisů, které souvisejí s jejich činností, tedy zákona o zaměstnanosti a zákona o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele. Stručně řečeno, zabývají se nelegálním zaměstnáváním, diskriminací zájemců o zaměstnání z jakýchkoliv důvodů, tzv. „švarcsystémem“, zprostředkováním zaměstnání a kontrolou dodržování dalších povinností zaměstnavatelů vyplývajících jim ze zákona o zaměstnanosti a zákona o ochraně zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele. Do komptence úřadů práce patří také kontrola smluv, na jejichž základě dostávají zaměstnavatelé finance v rámci aktivní politiky zaměstnanosti. Kontroloři ÚP prověřují i čerpání prostředků na realizaci projektů financovaných z Evropského sociálního fondu a čerpání dávek státní sociální podpory.
Inspektoráty práce kontrolují od 1. 7. 2005 dodržování právních předpisů v oblastech uzavírání, změn a ukončování pracovního poměru, pracovní doby, doby odpočinku, dovolené, překážek v práci, mzdy nebo platu, náhrady mzdy nebo platu, náhrady cestovních výdajů. Dále pak v oblasti bezpečnosti práce a právních předpisů o zaměstnávání zaměstnankyň, mladistvých zaměstnanců, zaměstnanců pečujících o děti a těch zaměstnanců, kteří především sami dlouhodobě pečují o převážně nebo úplně bezmocnou osobu. V kompetenci inspektorátů práce je také kontrola dodržování právních předpisů upravujících výkon umělecké, kulturní, sportovní a reklamní činnosti dětí.
Jednoduše řečeno – úřady práce se zabývají vztahy, které předcházejí pracovnímu poměru, a nelegálním zaměstnáváním a oblastní inspektoráty práce se zabývají porušováním povinností zaměstnavatelů vyplývajících z pracovního poměru.
Zdroj: MPSV ČR, 14. 9. 2006

14. 9. 2006 — POSKYTOVÁNÍ DODATEČNÝCH INFORMACÍ Z DAŇOVÉHO ŘÍZENÍ PRO ÚČELY STANOVENÍ STÁTNÍ SOCIÁLNÍ POD

Ministerstvo financí ČR se 1. září 2006 dohodlo s Ministerstvem práce a sociálních věcí na poskytování dodatečných informací z daňového řízení pro účely stanovení státní sociální podpory v souladu s ustanovením § 24 odst. 6 písm. b) zákona o správě daní a poplatků. Především se jedná o informace, které se týkají poplatníků uplatňujících společné zdanění manželů. Dohodnutý postup předávání takových informací zajistí jejich přenos přímo mezi oběma resorty (převážně elektronicky) bez nutné součinnosti s daňovými subjekty - žadateli o dávky sociální podpory.
Zdroj: MF ČR, 7. 9. 2006

14. 9. 2006 — RODIČOVSKOU DOVOLENOU MOHOU ČERPAT I MUŽI

Prvních 28 týdnů dostává matka peněžitou pomoc v mateřství, která se vyplácí z nemocenského pojištění a činí 69 procent denního vyměřovacího základu (vypočítává se z příjmů za předchozích 12 kalendářních měsíců). Matka samoživitelka a matka, která porodila vícero dětí najednou, pobírá tuto dávku 37 týdnů. Žena může dávku začít pobírat 6, maximálně 8 týdnů před plánovaným termínem porodu. V době, kdy tuto dávku dostává, je na mateřské dovolené.
V případě, že je PPM nižší než rodičovský příspěvek, doplatí příslušný úřad práce rozdíl do výše rodičovského příspěvku (RP). V kalendářním měsíci, během kterého ženě skončí nárok na peněžitou pomoc v mateřství (například 25. dne v měsíci), má už za tento měsíc nárok na rodičovský příspěvek. Aby žena mohla PPM dostávat, musí být v posledních dvou letech před porodem minimálně 270 dní nemocensky pojištěná. V případě, že nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství a je nemocensky pojištěná – například nastoupila do zaměstnání v 7. měsíci těhotenství – pak bude dostávat nemocenské 6 týdnů před porodem a pak v šestinedělí. Při uplatňování výplaty peněžité pomoci v mateřství platí stejný postup jako při pobírání nemocenské. To znamená, že se matka musí obrátit na zaměstnavatele nebo příslušnou okresní správu sociálního zabezpečení.
Peněžitou pomoc v mateřství může v současné době dostávat pouze žena. Muž může pobírat tuto dávku v omezeném počtu případů (např. je-li osamělý nebo matka nesmí o dítě ze zdravotních důvodů pečovat). Pokud se partneři dohodnou, že s dítětem zůstane doma muž a matka dítěte nepobírá PPM, bude mu stát od prvního dne vyplácet rodičovský příspěvek. Aby MPSV tuto nerovnost napravilo, zahrnulo do návrhu nového zákona o nemocenském pojištění pozitivní změnu. Podle nové právní úpravy se PPM zvýší na 70 procent denního vyměřovacího základu a budou ji moci čerpat i otcové, a to od 7. týdne věku dítěte, pokud tuto dávku nebude pobírat matka dítěte. Nový zákon vejde v účinnost 1. ledna 2007.
Peněžitá pomoc v mateřství je dávkou, která zabezpečuje ženu v době těhotenství a mateřství. Proto také vždy platilo pravidlo, že rodičovský příspěvek náleží až poté, co skončí nárok na peněžitou pomoc v mateřství.
Zákon umožňuje souběh těchto dávek jen v případech, kdy je peněžitá pomoc v mateřství nižší než rodičovský příspěvek (ten se poskytuje ve výši rozdílu mezi těmito dávkami) anebo je-li nárok na peněžitou pomoc v mateřství jen po část měsíce.
Od narození dítěte (pokud matka nepobírá PPM) nebo po skončení výplaty peněžité pomoci v mateřství nebo nemocenského poskytuje stát rodičům rodičovský příspěvek. V té době jsou na rodičovské dovolené. Výše dávky činí 1,54násobku životního minima na osobní potřeby rodiče. Dnes je to 3 696 Kč. Na tuto dávku, kterou může pobírat kterýkoli z rodičů, pokud zůstane s dítětem doma, má nárok rodič, který řádně a celodenně pečuje o dítě, a to do čtyř let věku dítěte, nebo do jeho sedmi let, je-li zdravotně postižené. Rodičovská dovolená trvá do tří let věku dítěte. Čtvrtý rok, chce-li být rodič s dítětem doma, musí požádat zaměstnavatele o neplacené volno.
Rodičovský příspěvek patří mezi dávky státní sociální podpory. Vyplácejí ho úřady práce (v Praze úřady městských částí). V červnu 2006 ho pobíralo 304 438 lidí. Z toho přibližně 1,4 procent tvořili muži (celkem 4 157).
Rodiče, kteří pobírají rodičovský příspěvek, si mohou neomezeně přivydělávat. Musí však v době této výdělečné činnosti zabezpečit péči o dítě jinou zletilou osobou. Děti starší 3 let, o které rodič osobně celodenně a řádně pečuje, mohou navštěvovat mateřskou školu nebo obdobné zařízení každý den, a to maximálně na čtyři hodiny, aniž by jejich rodiče ztratili nárok na rodičovský příspěvek. Od 1. ledna 2007 dojde ke změnám v oblasti sociálních dávek a v souvislosti s tím i ke zvýšení rodičovského příspěvku. Nově budou rodiče pobírat částku odpovídající 40 procent průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře – tedy cca 7 600 Kč měsíčně (výše bude závislá na úrovni této mzdy dosažené v roce 2005).
Zdroj: MPSV ČR, 14. 9. 2006

12. 9. 2006 — Novinky na stránkách

K dnešnímu dni byly na stránky Komory účetních přidány následující novinky:
VZDĚLÁVÁNÍ - 28.11.2006: 6. Klubový večer pro členy Komory certifikovaných účetních - roční účetní závěrky podvojného účetnictví
- 15.11.2006:Náhrady cestovních výdajů dle nového zákoníku práce s účinností od 1. 1. 2007

6. 9. 2006 — Novinky na stránkách

K dnešnímu dni byly na stránky Komory účetních přidány následující novinky:
VZDĚLÁVÁNÍ - Pozvánka na internátní školení - IFRS a US GAAP.

5. 9. 2006 — BEZPEČNOST NA PRACOVIŠTI JE DŮLEŽITÁ I V MALÝCH FIRMÁCH

Bezpečná a zdravá pracoviště malých a středních firem. To je hlavní cíl kampaně Evropské agentury pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci, kterou spustila 30.6.2006. Prostřednictvím Iniciativy pro zdravé pracoviště se lidé dozvědí, jak je možné zlepšit kvalitu pracovního prostředí. A tak nastoupit cestu k výkonnějšímu a úspěšnějšímu podnikání.

Součástí iniciativy (poběží do konce listopadu 2006) je i 36 seminářů, které proběhnou ve 12 cílových státech. Zúčastnit se jich budou moci občané České republiky, Estonska, Litvy, Lotyšska, Kypru, Malty, Polska, Maďarska, Slovenska, Slovinska, Bulharska a Rumunska. Během těchto praktickým seminářů, které jsou šity na míru malému a střednímu podnikání, se jejich účastníci dozvědí, jak vytvořit zdravé pracoviště nebo vybudovat silnější a lépe prosperující podnik.
Informace o datech a místech konání seminářů v České republice i přihlašovací formulář najdou zájemci na adrese http://osha.mpsv.cz. Účast je zdarma.

Malé podniky jsou důležitým pohonem evropské ekonomiky a zaměstnávají téměř tři čtvrtiny veškeré pracovní síly. Bohužel ale také trpí nadprůměrným výskytem úrazů a zdravotních problémů souvisejících s výkonem zaměstnání. Naše poselství malému podnikání ve 12 zúčastněných státech, které jsou zapojeny do Iniciativy pro zdravé pracoviště, je jasné. Tím, že podnikatelé zahrnou bezpečnost a zdraví do své podnikatelské strategie, nejen sníží náklady díky menšímu počtu úrazů a nižší nemocnosti, ale zlepší i kvalitu práce a výkonnost podnikání, říká ředitel Evropské agentury pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci Hans-Horst Konkolewsky.

Iniciativa pro zdravé pracoviště klade hlavní důraz na bezpečnost a zdraví na pracovišti v evropských státech. Jejím cílem je zvýšit povědomí o základních otázkách v této oblasti. Jedná se především o průběžné průzkumy v oblasti vyhodnocování rizik, zapojení zaměstnanců do preventivních plánů nebo využití znalostí z praxe, které bývají nejosvědčenějším zdrojem informací. V rámci snahy poukázat na tuto problematiku vydala agentura praktického Průvodce vyhodnocováním rizik v podnikání. Obsahuje mimo jiné nástroj pro vyhodnocování rizik, který umožňuje zaměstnavatelům a zaměstnancům analyzovat a posoudit pracovní prostředí podle konkrétních potřeb dané oblasti podnikání. Praktický seznam jim pak dává možnost vytvořit si rychlý a jednoduchý přehled o stávající situaci ve společnosti a poskytuje radu a podporu při případných změnách a zlepšování daného pracovního prostředí.
Praktický návod včetně nástrojů pro vyhodnocování rizik v konkrétních nebezpečích a oblastech podnikání je k dispozici na webových stránkách http://hwi.osha.europa.eu. V rámci kampaně vyšla také řada publikací.
Evropskou agenturu pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci se sídlem v Bilbau založila Evropská unie, aby umožnila širší komunikaci v oblasti bezpečnosti a zdraví na pracovišti.
Agentura podporuje tok technických, vědeckých a ekonomických informací mezi všemi stranami, které mají s problematikou bezpečnosti a zdraví při práci co do činění. Cílem je zlepšení životních podmínek lidí na pracovišti. Více informací o agentuře a její činnosti je uvedeno na http//:osha.europa.eu.
Zdroj: MPSV ČR, 4. 9. 2006

4. 9. 2006 — Novinky na stránkách

K dnešnímu dni byly na stránky Komory účetních přidány následující novinky:
VZDĚLÁVÁNÍ - Klubový večer Komory certifikovaných účetních: legislativní změny z oblasti daňové i účetní pro nestátní neziskový sektor.

31. 8. 2006 — VLÁDA NAVRHLA ODLOŽIT ZÁKON O STÁTNÍ SLUŽBĚ O DVA ROKY

Vláda Jiřího Paroubka (ČSSD) na svém zřejmě posledním zasedání schválila novelu zákona o státní službě, která platnost této normy posunuje o dva roky. Odstupující premiér novinářům řekl, že novela by měla začít platit od 1. ledna 2009, zatímco podle dosavadní úpravy se jí zaměstnanci měli řídit už od začátku příštího roku.
Odklad znamená úsporu tří až čtyř miliard korun, řekl novinářům ministr financí Bohuslav Sobotka.
Zákon byl schválen již v dubnu 2002, ale vláda jeho účinnost dnes již potřetí odložila. Odklad ještě musí schválit parlament.
Novela měla ukládat nová práva a povinnosti zhruba 80.000 státních úředníků, například skládat slib věrnosti státu a povinnost absolvovat pravidelná hodnocení. Zákon by úředníkům neumožnil ani vedlejší pracovní aktivity.
Na druhou stranu měli mít nárok na služební příplatky, pětitýdenní dovolenou a na odstupné ve výši pěti měsíčních platů. Takzvanou definitivu norma nezavádí.

Opakované odložení souvisí především s návrhem státního rozpočtu na příští rok, který počítá se schodkem 88 miliard proti letošním téměř 75 miliardám korun. Aby bylo možné navržený schodek splnit, navrhlo ministerstvo financí vládě odložit platnost některých zákonů. Je mezi nimi i novela o státní službě, dále změna v zákoně o nemocenské a vyšší spotřební daň u tabákových výrobků. Kvůli urychlenému projednání těchto tří zákonů vláda zřejmě požádá o svolání mimořádné schůze sněmovny tak, aby změny mohly začít platit od příštího roku.

Bez těchto úprav by podle některých informací hrozilo, že schodek bude mnohem vyšší, některá média uváděla víc než 170 miliard korun.
O odložení zákona o státní službě usilovala i opoziční ODS, která tento krok zařadila i do programu nové přechodné vlády.

Zákon měl ale mimo jiné podle úterního vydání deníku Mladá fronta Dnes zamezit úřadům, aby dále získávaly od státu peníze navíc za zaměstnance, kteří však fyzicky vůbec neexistují. Jde o takzvané mrtvé duše, jejichž počet se prý už léta výrazně nemění. Za poslední tři roky se ustálil na 13 000 lidech. Rozpory vznikaly podle MfD tím, že peníze na úředníky se dohadují předem a vytvořená místa se nakonec neobsadí.

Ministr vnitra František Bublan upozornil, že dnešní rozhodnutí vlády se netýká zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních složek, který má začít platit právě od ledna příštího roku. Vztahuje se na policisty, hasiče, členy tajných služeb a pracovníky vězeňské služby.
Zdroj: ČTK, 30.08.2006

30. 8. 2006 — PODNIKATELÉ MAJÍ OD SRPNA JEDNODUŠŠÍ STYK S ÚŘADY

Od 1. 8. 2006, byla na všech 227 obecních živnostenských úřadech zřízena Centrální registrační místa, kde může klient zároveň při ohlášení živnosti nebo podání žádosti o koncesi rovněž učinit oznámení i vůči dalším správním úřadům — finančnímu úřadu, správě sociálního zabezpečení, zdrav. pojišťovně a úřadu práce. Novela živnostenského zákona (zákon č. 214/2006 Sb., o živnostenském podnikání, ve znění pozdějších zákonů) zavádí pro tato oznámení tzv. Jednotný registrační formulář.

Vytvoření sítě Centrálních registračních míst (CRM) a vydání jednotného registračního formuláře umožní podnikatelům provedení několika úkonů na jednom úřadě, a to prostřednictvím jednotného registračního formuláře. V praxi to znamená zásadní změnu při zahájení podnikatelské činnosti, případně při provádění změn v průběhu podnikatelské činnosti. Jednotný formulář byl vypracován tak, aby byl co nejpřehlednější jak pro klienty CRM, tak pro následnou práci ze strany pracovníků CRM. Jednotný formulář nahrazuje různé typy formulářů pro podání, která musel podnikatel učinit před vstupem do podnikání, ale i během podnikání. Požadované náležitosti z jednotlivých úřadů se sjednotily do jednoho formuláře a zpřehlednily se; současně bylo odstraněno opakované vyplňování totožných, zejména identifikačních, údajů na registračních či přihlašovacích formulářích určených pro všechny dotčené úřady.

Další významnou změnou, kterou nová právní úprava přinesla, je zavedení systému, kdy živnostenské úřady nebudou vyžadovat od podnikatelů, pokud je sami nedoloží, některé informace, které již existují v databázi jiného orgánu státní správy nebo instituce. V současné době je to možné u výpisu z Rejstříku trestů, dokladu o daňové bezdlužnosti z podnikání nebo o bezdlužnosti vůči orgánům sociálního zabezpečení.

Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s dotčenými resorty (MF ČR, MPSV ČR, MZ ČR) vypracovalo dva základní typy jednotných registračních formulářů, a to v rozdělení pro fyzickou a právnickou osobu.

Pomocí Jednotného registračního formuláře jsou možné tyto registrace resp. přihlášky do evidencí:

1. Ve vztahu k živnostenskému úřadu:
Ohlášení živnosti/ Žádost o koncesi
Oznámení změny, resp. doplnění údajů dle § 49, resp. § 56 živnostenského zákona
Žádost o zrušení živnostenského oprávnění
Oznámení o zahájení/ukončení provozování živnosti v provozovně
Oznámení o přerušení provozování živnosti
Oznámení o pokračování v provozování živnosti před uplynutím doby, na kterou bylo provozování
živnosti přerušeno
2. Ve vztahu k finančnímu úřadu:
Přihláška k daňové registraci pro fyzické osoby
- přihláška k registraci k dani z příjmů fyzických osob
- přihláška k registraci k dani z přidané hodnoty
- přihláška k dani z nemovitosti
- přihláška k dani silniční
- přihláška k registraci pro plátcovy pokladny
- přihláška k registraci — odštěpné závody a provozovny
- přihláška k dani z příjmů jako plátci — daně z příjmů ze závislé činnosti a funkčních požitků, daně z příjmů vybírané zvláštní sazbou daně, zajišťující daň

Přihláška k daňové registraci pro právnické osoby
- přihláška k registraci k dani z příjmů právnických osob
- přihláška k registraci k dani z přidané hodnoty
- přihláška k dani z nemovitosti
- přihláška k dani silniční
- přihláška k registraci pro plátcovy pokladny
- přihláška k registraci — odštěpné závody a provozovny
- přihláška k dani z příjmů jako plátci — daně z příjmů ze závislé činnosti a funkčních požitků, daně z příjmů vybírané zvláštní sazbou daně, zajišťující daň

3. Ve vztahu k České správě sociálního zabezpečení: Oznámení o zahájení samostatné výdělečné činnosti OSVČ; Přihláška k důchodovému a nemocenskému pojištění OSVČ

4. Ve vztahu k úřadu práce: Hlášení volného pracovního místa, resp. jeho obsazení (týká se jak fyzických, tak i právnických osob)

5. Ve vztahu ke zdravotní pojišťovně: Oznámení pojištěnce (fyzické osoby) o zahájení (nebo ukončení) samostatné výdělečné činnosti
Zdroj: MPO ČR, 31.7. 2006

25. 8. 2006 — OSVČ BUDOU ODVÁDĚT NIŽŠÍ POJISTNÉ JIŽ OD LEDNA 2007

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) budou už od 1. 1. 2007 odvádět na nemocenské pojištění místo současných 4,4 pouze 2,5 procent. Rozhodl o tom místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Z. Škromach během přípravy návrhu zákona o změnách v oblasti nemocenského pojištění.

Důvodem pro takové rozhodnutí je fakt, že OSVČ nemají nárok na náhradu mzdy podle žádného právního předpisu. V současné době pobírají nemocenské dávky od prvního dne nemoci. Vzhledem k tomu, že živnostníci jsou sami sobě zaměstnavateli, nelze jim uložit, aby si sami sobě vypláceli náhradu příjmu. Proto se jim sazba pojistného sníží. OSVČ nebudou i nadále mít povinnost přihlásit se k nemocenskému pojištění.
Úkol zpracovat návrh zákona dostalo Ministerstvo práce a sociálních věcí v souvislosti s přípravou návrhu státního rozpočtu na rok 2007. Cílem je připravit takové změny nového systému nemocenského pojištění, které by pomohly snížit schodek státního rozpočtu.
Jejich podstatou je postupné a nikoli skokové snížení sazby pojistného na nemocenské pojištění (nejedná se o zdravotní pojištění, jak se občas objevuje v některých médiích), a to následovně: v roce 2007 se sazba pojistného na nemocenské pojištění, které v současném systému odvádí zaměstnavatelé, nezmění a bude nadále činit 3,3 procent z vyměřovacího základu.
Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) zato bude firmám plně refundovat jejich výdaje na vyplacenou náhradu mzdy. V roce 2008 sazba pojistného klesne na 2,3 procent a ČSSZ bude zaměstnavatelům refundovat polovinu výdajů na vyplacenou náhradu mzdy. V roce 2009 pak budou firmy odvádět na nemocenské pojištění už jen 1,4 procent z vyměřovacího základu a ČSSZ jim bude refundovat už jen polovinu z náhrady mzdy, kterou vyplatily zaměstnancům se zdravotním postižením (za ostatní zaměstnance už nebude refundovat nic).

Výdaje zaměstnavatelů související s nemocenským pojištěním budou v roce 2007 stejné jako při zachování současného právního stavu. V roce 2008 firmy ušetří 5 mld. Kč oproti dnešnímu stavu a v roce 2009 se očekává, že ušetří téměř 10 mld. Kč. Změna sazby pojistného spojená s refundací náhrady mzdy nebude mít oproti současnému stavu negativní dopad na zaměstnavatele.
Vyplacenou náhradu mzdy si jednoduše odečtou od pojistného, které platí. Toto opatření jim tak nezvýší administrativu a nevyžádá si ani žádné dodatečné náklady. Nenaruší ani probíhající přípravy firem a ČSSZ k přechodu na vlastní realizaci nového systému výplaty dávek v nemoci. Navrhovaná úprava je jednoduchá i z hlediska potřebných legislativních změn.
Návrh příslušných zákonných změn musí ještě schválit vláda, Parlament ČR a podepsat prezident republiky.

Zákon o nemocenském pojištění a s ním související novely dalších právních předpisů nabude účinnosti 1. ledna 2007. V novém systému dochází mimo jiné ke změnám podmínek pro čerpání nemocenského a zavádí se náhrada mzdy. Namísto nemocenského bude během prvních 2 týdnů pracovní neschopnosti poskytovat náhradu mzdy zaměstnavatel. Náhrada mzdy bude náležet jen za dobu, v níž trvá pracovní vztah, který zakládá účast na nemocenském pojištění. Pro náhradu mzdy nebude platit ochranná lhůta a zaměstnanec ji bude dostávat pouze za pracovní dny a v procentní výši tak, aby v průměru odpovídala dosavadnímu příjmu z nemocenského. Snížený plat bude náležet za prvních 14 dnů pracovní neschopnosti také poslancům a senátorům.
Zdroj: MPSV ČR, 25. 8. 2006

23. 8. 2006 — NÁVRH NOVELY ZÁKONA O SPOTŘEBNÍCH DANÍCH

Ministerstvo financí předložilo vládě České republiky k projednání návrh novely zákona č.353/2003 Sb., o spotřebních daních. Mimo jiné je navrhována úprava sazeb spotřební daně z tabákových výrobků. Česká republika plní harmonogram dohodnutý s Evropskou unií, podle kterého je třeba postupnými kroky do konce roku 2007 dosáhnout výše minimálních sazeb daně platných v Evropské unii.
Při vstupu ČR do EU bylo dohodnuto přechodné opatření, dle kterého je ČR povinna dosáhnout minimální spotřební daň z cigaret ve výši 57 procent z ceny pro konečného spotřebitele a 60 € na 1000 ks, u tabáku ke kouření - jemně řezaného - minimálně 32 € na kg, a to do 31. prosince 2006.
U cigaret pak musí být dalším krokem, k 1. lednu 2008, dosaženo stávající minimální sazby pro cigarety v EU, tj. 57 procent z ceny pro konečného spotřebitele a 64 € na 1000 ks.
V současné době je z krabičky cigaret s 20 kusy, která stojí 44 Kč, vybírána spotřební daň ve výši 27,2 Kč. Navýšení ceny takovýchto cigaret po zvýšení daně pak bude závislé na výrobních a marketingových strategiích výrobců. Lze očekávat zvýšení v rozmezí 12 - 15 Kč na krabičku cigaret s 20 kusy.
Při zachování struktury spotřeby tabákových výrobků roku 2004 je odhadovaný přínos zvýšení sazeb daně z tabákových výrobků pro státní rozpočet přibližně 10 mld.Kč.
Novela zákona o spotřebních daních by měla nabýt účinnosti dnem 1.ledna 2007.
Zdroj: MF ČR, 15. 8. 2006

23. 8. 2006 — VLÁDA SCHVÁLILA ZAVEDENÍ LETNÍHO ČASU PRO ROKY 2007 - 2011

O zavedení letního času rozhoduje vláda svým nařízením. Pravidla pro stanovení konkrétních dat začátku a konce letního času určuje směrnice Evropského parlamentu a Rady č. 2000/84/ES z 19. ledna 2001, o úpravě letního času. Evropská komise každých pět let zveřejňuje v Úředním věstníku Evropské unie časový plán s daty, ke kterým bude letní čas začínat a končit. Sdělení se týká období následujících pěti let.
Přechod na letní čas se osvědčil a není technicky ani organizačně náročný. Vzhledem k tomu, že úpravu letního času uplatňují ostatní členské země EU, je pro fungování vnitřního trhu EU důležité, aby letní čas začínal a končil stejně v rámci celé EU. Žádná seriózní vědecká práce z oboru zdravotnictví neprokázala negativní vliv změny času na zdraví lidí.
Zavedení ani ukončení letního času se nijak neprojeví v oblasti odměňování práce.
Stanovená týdenní pracovní doba se zaměstnancům v důsledku zavedení nebo ukončení letního času o jednu hodinu zkrátí nebo prodlouží. Nařízení vlády je plně kompatibilní s právem Evropského společenství a nebude mít žádné dopady na státní rozpočet.
Letní čas bude v roce 2007 zaveden 25. března, v roce 2008 30. března, v roce 2009 29. března, v roce 2010 28. března a v roce 2011 27. března.
Konec letního času je stanoven v roce 2007 na 28. říjen, v roce 2008 na 26. říjen, v roce 2009 na 25. říjen, v roce 2010 na 31. říjen a v roce 2011 na 30. říjen.
Zdroj: MPSV ČR, 21. 8. 2006

23. 8. 2006 — MPSV PŘIPRAVILO NÁVRH VALORIZACE DŮCHODŮ V ROCE 2007

Od ledna roku 2007 budou důchody (starobní, plné invalidní, částečné invalidní, vdovské, vdovecké a sirotčí) v průměru o 500 Kč, tj. o 6,2 procent vyšší.
Takový je návrh Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), který ještě tento týden rozešle do vnějšího připomínkového řízení. V jeho rámci se k materiálu vysloví téměř 40 připomínkových míst (např. všechna ministerstva, odborové organizace, organizace osob se zdravotním postižením, zástupci zaměstnavatelů, Rada seniorů ČR). V průběhu září by měla návrh projednat a schválit vláda. Navrhovaný nárůst zlepší relaci průměrného starobního důchodu k průměrné mzdě ze 40,6 procent na téměř 41 procent.
Průměrný starobní důchod by se měl od příštího roku zvýšit ze současných 8 190 Kč na 8 690 Kč. Reálná hodnota průměrného starobního důchodu bude v roce 2007 činit 109,1 procent reálné hodnoty starobního důchodu vypláceného v roce 1989.
Podle zákona o důchodovém pojištění se každý důchod skládá z procentní a základní (je jednotná pro všechny důchodce) výměry. MPSV navrhuje, aby se procentní výměra „starodůchodců“ (důchody přiznané před 1. lednem 1996) zvýšila o 6,6 procent. Procentní výměra „novodůchodců“ (důchody přiznané po 31. prosinci 1995) by měla vzrůst o 5,6 procent. Tímto krokem dojde ke snížení rozdílů mezi těmito skupinami důchodců na 278 korun. Základní výměra důchodu (v současné době 1 470 Kč) by se měla zvednout o 100 korun, tj. o 6,8 procent na 1 570 Kč. Vzhledem k tomu, že výše základní výměry důchodu je jednotná pro všechny důchodce, bude se její nárůst týkat i důchodů přiznaných po 31. prosinci 2006. V příštím roce bude potřeba na navrhované zvýšení důchodů vyčlenit ze státního rozpočtu 16,2 mld. Kč. Náklady plně pokryjí příjmy z pojistného na důchodové pojištění. O valorizaci důchodů rozhoduje vláda svým nařízením. O výši valorizace kabinet rozhoduje na základě konečných statistických údajů. Při valorizaci musí vláda zohlednit nejméně 100 procent růstu cen a nejméně 1/3 růstu reálné mzdy.
Minimální valorizace důchodů od ledna 2007 činí 4,5 procenta. Návrh MPSV na valorizaci důchodů v roce 2007 naplňuje základní sociální cíle stanovené v čl. 136 Smlouvy o založení Evropského společenství, tj. zlepšování životních podmínek občanů České republiky. Návrh je v souladu s ústavním pořádkem České republiky.
Zdroj: MPSV ČR, 23. 8. 2006

| 1 | 2...50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 |
Skočit na začátek