Strana 53 z 56, zobrazeno 20 záznamů z celkových 1107, záznamy 1041 až 1060
23. 8. 2006 — VLÁDA SCHVÁLILA ZAVEDENÍ LETNÍHO ČASU PRO ROKY 2007 - 2011
O zavedení letního času rozhoduje vláda svým nařízením. Pravidla pro stanovení konkrétních dat začátku a konce letního času určuje směrnice Evropského parlamentu a Rady č. 2000/84/ES z 19. ledna 2001, o úpravě letního času. Evropská komise každých pět let zveřejňuje v Úředním věstníku Evropské unie časový plán s daty, ke kterým bude letní čas začínat a končit. Sdělení se týká období následujících pěti let.
Přechod na letní čas se osvědčil a není technicky ani organizačně náročný. Vzhledem k tomu, že úpravu letního času uplatňují ostatní členské země EU, je pro fungování vnitřního trhu EU důležité, aby letní čas začínal a končil stejně v rámci celé EU. Žádná seriózní vědecká práce z oboru zdravotnictví neprokázala negativní vliv změny času na zdraví lidí.
Zavedení ani ukončení letního času se nijak neprojeví v oblasti odměňování práce.
Stanovená týdenní pracovní doba se zaměstnancům v důsledku zavedení nebo ukončení letního času o jednu hodinu zkrátí nebo prodlouží. Nařízení vlády je plně kompatibilní s právem Evropského společenství a nebude mít žádné dopady na státní rozpočet.
Letní čas bude v roce 2007 zaveden 25. března, v roce 2008 30. března, v roce 2009 29. března, v roce 2010 28. března a v roce 2011 27. března.
Konec letního času je stanoven v roce 2007 na 28. říjen, v roce 2008 na 26. říjen, v roce 2009 na 25. říjen, v roce 2010 na 31. říjen a v roce 2011 na 30. říjen.
Zdroj: MPSV ČR, 21. 8. 2006
23. 8. 2006 — MPSV PŘIPRAVILO NÁVRH VALORIZACE DŮCHODŮ V ROCE 2007
Od ledna roku 2007 budou důchody (starobní, plné invalidní, částečné invalidní, vdovské, vdovecké a sirotčí) v průměru o 500 Kč, tj. o 6,2 procent vyšší.
Takový je návrh Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), který ještě tento týden rozešle do vnějšího připomínkového řízení. V jeho rámci se k materiálu vysloví téměř 40 připomínkových míst (např. všechna ministerstva, odborové organizace, organizace osob se zdravotním postižením, zástupci zaměstnavatelů, Rada seniorů ČR). V průběhu září by měla návrh projednat a schválit vláda.
Navrhovaný nárůst zlepší relaci průměrného starobního důchodu k průměrné mzdě ze 40,6 procent na téměř 41 procent.
Průměrný starobní důchod by se měl od příštího roku zvýšit ze současných 8 190 Kč na 8 690 Kč. Reálná hodnota průměrného starobního důchodu bude v roce 2007 činit 109,1 procent reálné hodnoty starobního důchodu vypláceného v roce 1989.
Podle zákona o důchodovém pojištění se každý důchod skládá z procentní a základní (je jednotná pro všechny důchodce) výměry. MPSV navrhuje, aby se procentní výměra „starodůchodců“ (důchody přiznané před 1. lednem 1996) zvýšila o 6,6 procent. Procentní výměra „novodůchodců“ (důchody přiznané po 31. prosinci 1995) by měla vzrůst o 5,6 procent. Tímto krokem dojde ke snížení rozdílů mezi těmito skupinami důchodců na 278 korun.
Základní výměra důchodu (v současné době 1 470 Kč) by se měla zvednout o 100 korun, tj. o 6,8 procent na 1 570 Kč. Vzhledem k tomu, že výše základní výměry důchodu je jednotná pro všechny důchodce, bude se její nárůst týkat i důchodů přiznaných po 31. prosinci 2006.
V příštím roce bude potřeba na navrhované zvýšení důchodů vyčlenit ze státního rozpočtu 16,2 mld. Kč. Náklady plně pokryjí příjmy z pojistného na důchodové pojištění.
O valorizaci důchodů rozhoduje vláda svým nařízením. O výši valorizace kabinet rozhoduje na základě konečných statistických údajů. Při valorizaci musí vláda zohlednit nejméně 100 procent růstu cen a nejméně 1/3 růstu reálné mzdy.
Minimální valorizace důchodů od ledna 2007 činí 4,5 procenta. Návrh MPSV na valorizaci důchodů v roce 2007 naplňuje základní sociální cíle stanovené v čl. 136 Smlouvy o založení Evropského společenství, tj. zlepšování životních podmínek občanů České republiky. Návrh je v souladu s ústavním pořádkem České republiky.
Zdroj: MPSV ČR, 23. 8. 2006
23. 8. 2006 — Novinky na stránkách
K dnešnímu dni byly na stránky Komory účetních přidány následující novinky:
METODIKA - Oceňování jednotlivých položek účetní závěrky podle IFRS a snížení hodnoty aktiv
AKTUALITY - Novinky a aktuální procesy v Mezinárodních standardech účetního výkaznictví.
22. 8. 2006 — LEGISLATIVNÍ ZMĚNY NAVRŽENÉ MINISTERSTVEM FINANCÍ SNÍŽILY DANĚ ŽIVNOSTNÍKŮM I PODNIKATELŮM
Ministerstvo financí aktuálně odhaduje celkový pozitivní přínos pro podnikatelskou sféru ve formě snížení daňové povinnosti za rok 2005 ve výši cca 5,5 mld. Kč.
Jednou ze základních daňových podpor pro OSVČ bylo zvýšení daňových paušálů. Jejich plošné retroaktivní zvýšení provedené na základě zákona č.545/200 Sb., se projevilo již v daňových přiznáních podávaných poplatníky v 1. pololetí 2006.
Předpokládaný pozitivní dopad na OSVČ je 1,9 mld. Kč.
Celkový pozitivní přínos pro OSVČ je také ovlivněn společným zdaněním manželů a daňovým zvýhodněním na vyživované dítě v podobě slevy na dani, daňového bonusu nebo kombinace slevy na dani a daňového bonusu, které bylo zavedeno na základě novely zákona č.669/2004 Sb. Předpokládaný přínos společného zdanění manželů zavedení zmíněného daňového zvýhodnění na vyživované dítě je pro OSVČ odhadován ve výši cca 2,5 mld. Kč. Vzhledem ke konstrukčním prvkům DPFO se společné zdanění fiskálně projevilo pouze na poklesu DPFO z přiznání, i když se jednalo také o úlevy pro zaměstnance, kteří podali daňová přiznání.
Další z vlivů, které přineslo pozitivní dopad pro OSVČ, byla účinnost zákona č.669/2004 Sb., která zkrátila dobu odpisování v 1. až 3. odpisové skupině s předpokládaným dopadem pro OSVČ cca 1,1 mld. Kč.
Ministerstvo financí odhaduje, že v důsledku snížení daně z příjmů fyzických a právnických osob klesne v letošním roce složená daňová kvóta (daně a pojistné/HDP v procentech) na 37,5 procent (z loňských 38,1 procent).
Zdroj: MF ČR, 17. 8. 2006
16. 8. 2006 — Novinky na stránkách
K dnešnímu dni byly na stránky Komory účetních přidány následující novinky:
ZAMĚSTNÁNÍ - Nabídka zaměstnání.
15. 8. 2006 — VÝZVA PRO VEŘEJNOST - VEŘEJNÁ DISKUZE K VÝSTUPNÍMU MATERIÁLU EXPERTNÍ SKUPINY
Ministerstvo financí vyzývá odbornou a širokou veřejnost, aby se vyjádřila nejpozději do 15. 11. 2006 ke zpracovanému výstupnímu materiálu expertní skupiny, který zveřejnilo Ministerstvo financí ČR na svých internetových stránkách a na internetových stránkách české daňové správy.
Připomínky veřejnosti budou využity při přípravě nových zákonů zdanění příjmů a majetku.
Vaše připomínky zasílejte v elektronické podobě v rozsahu maximálně 10 stran na adresu diskusereforma@mfcr.cz.
Zdroj: Ministerstvo financí ČR, 10. 8. 2006
15. 8. 2006 — Novinky na stránkách
K dnešnímu dni byly na stránky Komory účetních přidány následující novinky:
VZDĚLÁVÁNÍ - Klubový večer Komory certifikovaných účetních: Úprava písemností
ZAMĚSTNÁNÍ - Nabídka zaměstnání.
10. 8. 2006 — CHYBĚJÍCÍ DOBY POJIŠTĚNÍ SI MOHOU LIDÉ DOPLATIT – PŘED PODÁNÍM ŽÁDOSTI O DŮCHOD
Na Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) a Českou správu sociálního zabezpečení (ČSSZ) se v poslední době obrací čím dál více lidí, kterým chybí určitá doba pojištění nutná k přiznání starobního, invalidního či pozůstalostního důchodu. Aby důchod dostali, žádají o odstranění tvrdosti zákona. Situaci přitom mohou řešit standardním způsobem: doplatit si chybějící dobu formou dobrovolného důchodového pojištění. Musí tak ale učinit ještě před tím, než si podají žádost o důchod, a nesmí jim uplynout doba, za kterou je možné pojistné doplácet zpětně.
Účast na dobrovolném důchodovém pojištění umožňuje osobám starším 18 let zákon č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění. Pokud chtějí být dobrovolně důchodově pojištění v době, kdy netrvá jejich výdělečná činnost a ani jim neplyne žádná z tzv. náhradních dob pojištění (péče o dítě, studium po dobu prvních šesti let po 18 roce věku, pobírání plného invalidního důchodu atp.), musí si k dobrovolnému pojištění podat přihlášku u příslušné okresní správy sociálního zabezpečení, v Praze Pražské správy sociálního zabezpečení.
Dobrovolné důchodové pojištění si mohou platit například uchazeči o zaměstnání evidovaní na úřadu práce nebo studenti středních a vysokých škol, kteří už nejsou účastni povinného důchodového pojištění. Dále pak lidé, kteří odešli pracovat do zahraničí po 31. prosinci 1995 nebo vykonávají dlouhodobou dobrovolnickou službu. Dobrovolného důchodového pojištění mohou být účastni i ostatní lidé, maximálně však po dobu 10 let. Vyplývá to ze zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti.
Aby lidé měli přehled o svém pojištění a případné chybějící doby si včas doplatili, mohou jednou ročně písemně požádat ČSSZ o zaslání informativního osobní listu důchodového pojištění. Obsahuje přehled o dobách pojištění v evidenci ČSSZ. Pokud se člověk na základě informativního listu rozhodne, že si doplatí dobrovolné důchodové pojištění, platí ho vždy za celé kalendářní měsíce. Minimální měsíční pojistné přitom činí v letošním roce 2 548 Kč.
Dobrovolné důchodové pojištění si mohou platit například uchazeči o zaměstnání evidovaní na úřadu práce nebo studenti středních a vysokých škol, kteří už nejsou účastni povinného důchodového pojištění. Dále pak lidé, kteří odešli pracovat do zahraničí po 31. prosinci 1995 nebo vykonávají dlouhodobou dobrovolnickou službu. Dobrovolného důchodového pojištění mohou být účastni i ostatní lidé, maximálně však po dobu 10 let. Vyplývá to ze zákona č. 589/1992 Sb., o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti.
Aby lidé měli přehled o svém pojištění a případné chybějící doby si včas doplatili, mohou jednou ročně písemně požádat ČSSZ o zaslání informativního osobní listu důchodového pojištění. Obsahuje přehled o dobách pojištění v evidenci ČSSZ. Pokud se člověk na základě informativního listu rozhodne, že si doplatí dobrovolné důchodové pojištění, platí ho vždy za celé kalendářní měsíce. Minimální měsíční pojistné přitom činí v letošním roce 2 548 Kč.
Doplacení pojistného může pomoci i v případě důchodů podmíněných dlouhodobě nepříznivým zdravotním stavem, tedy plných či částečných invalidních důchodů. To ale pouze za splnění určitých podmínek (podrobně jsou uvedeny na webových stránkách MPSV i ČSSZ).
Aby například člověk starší 28 let mohl dostat invalidní důchod, musí v uplynulých deseti letech před vznikem invalidity získat minimálně pět let důchodového pojištění. Proto je vhodné, aby měl fakticky po celý svůj produktivní věk tuto podmínku splněnou.
Z výše uvedeného vyplývá, že je třeba, aby se lidé o své důchodové pojištění starali v každé etapě svého života. Někdy se ale bohužel stává, že si teprve po zamítnutí žádosti o důchod chtějí chybějící dobu doplatit, ovšem takovou možnost zákon za dobu před podáním žádosti o důchod už nepřipouští. Stejný postup platí i v případě získání nároku na pozůstalostní dávku. V případě úmrtní člena rodiny nebo osoby blízké už nemůže pozůstalý podávat přihlášku k účasti na pojištění za dobu před úmrtím.
MPSV doporučuje obzvláště v případech důchodů podmíněných dlouhodobě nepříznivým zdravotním stavem, konzultovat nejvhodnější řešení předem a s příslušnou správou sociálního zabezpečení.
Zdroj: MPSV ČR, 7. 8. 2006
9. 8. 2006 — PODNIKATELÉ MAJÍ OD SRPNA JEDNODUŠŠÍ STYK S ÚŘADY
S účinností 1. srpna 2006, se na všech živnostenských úřadech zřídila Centrální registrační místa, kde může klient zároveň při ohlášení živnosti nebo podání žádosti o koncesi rovněž učinit oznámení i vůči dalším správním úřadům — finančnímu úřadu, správě sociálního zabezpečení, dále také vůči zdravotní pojišťovně a úřadu práce. Novela živnostenského zákona (zákon č. 214/2006 Sb., o živnostenském podnikání, ve znění pozdějších zákonů) zavádí pro tato oznámení tzv. Jednotný registrační formulář.
Další významnou změnou, kterou nová právní úprava přinesla, je zavedení systému, kdy živnostenské úřady nebudou vyžadovat od podnikatelů, pokud je sami nedoloží, některé informace, které již existují v databázi jiného orgánu státní správy nebo instituce. V současné době je to možné u výpisu z Rejstříku trestů, dokladu o daňové bezdlužnosti z podnikání nebo o bezdlužnosti vůči orgánům sociálního zabezpečení.
Zdroj: MPO ČR, 31.7.2006
8. 8. 2006 — VZDĚLÁVÁNÍ
Komora připravuje pro podzimní měsíce vedle oblíbených vícedenních školení (viz poslední bulletin) také půldenní semináře (kluby). V září (26.9.) na zajímavé téma Úprava písemností a dokumentů. Podrobná pozvánka bude zveřejněna příští týden. Pozvánky na všechny akce budou zveřejněny na internetu do konce srpna.
LZ
4. 8. 2006 — Novinky na stránkách
K dnešnímu dni byly na stránky Komory účetních přidány následující novinky:
METODIKA - IAS/IFRS - Požadavky na zveřejňování (6).
2. 8. 2006 — Zaměstnání
V sekretariátu Komory je nabídka na pozici samostatná účetní pro společnost se sídlem na Praze 4. Nástup možný ihned. Podrobnosti na vyžádání. LZ
28. 7. 2006 — Novinky na stránkách
K dnešnímu dni byly na stránky Komory účetních přidány následující novinky:
METODIKA - Sankce podle zákona o účetnictví
ZAMĚSTNÁNÍ - Nabídka zaměstnání.
26. 7. 2006 — Novinky na stránkách
K dnešnímu dni byly na stránky Komory účetních přidány následující novinky:
METODIKA - Paušální výdaje
ZAMĚSTNÁNÍ - Nabídka zaměstnání.
19. 7. 2006 — KPV = POV
Na internetových stránkách v menu KPV je znění nové směrnice č. 7/2006 o kontinuálním profesním vzdělávání přijaté letošním sněmem vč. dalších informací (byla též publikována v Bulletinu č. 2/2006). Ustanovení směrnice se použije již pro letošní rok. Certifikovaní účetní, kteří ještě nezaslali hlášení o plnění POV za loňský rok, použijí pro tento účel původní směrnici, která je zařazena v menu: Informace Komory - Archiv - POV. LZ
18. 7. 2006 — Novinky na stránkách
K dnešnímu dni byly na stránky Komory účetních přidány následující novinky:
AKTUALITY - Sdělení MF k daňovému posouzení regulovaného nájemného v bytech v režimu podnikového bytového hospodářství v souvislosti se zrušením cenové regulace nájemného
ZAMĚSTNÁNÍ - Nabídka zaměstnání.
14. 7. 2006 — Výbor Komory
Výbor Komory na svém včerejším jednání mj. projednal a odsouhlasil strategii dalšího postupu v závislosti na stanovisko hlavního výboru Svazu k předloženému návrhu Memoranda o společném postupu (Memorandum vyjadřuje základní kritéria pro ustavení samostatné Komory) a schválil svůj jednací řád.
LZ
10. 7. 2006 — ŠKOLENÍ
Upozorňuji, že školení Komory ve dnech 9.-16. září 2006 je již obsazeno. LZ
4. 7. 2006 — Daňový portál
Ministerstvo financí včera zahájilo provoz Daňového portálu, který je součástí internetových stránek České daňové správy (http://cds.mfcr.cz). Portál poslouží pro komunikaci s daňovou správou a k získávání informací
z daňového řízení. LZ
3. 7. 2006 — Bulletin
Od 30. června je rozesílán nový bulletin č. 2/2006. Případné nedoručení reklamujte na info@komora-ucetnich.cz nebo telefonicky. V nadpisu pozvánky na školení vypadlo na konci slovo OSOBNOSTI. LZ