Vzdělaný účetní je spíše supervizorem a poradcem

Firemní vzdělávání
27. února 2020

Kvalita vědomostí studentů, kteří mají ukončené středoškolské vzdělání, klesá. V minulosti se studenti obchodních akademií, kteří nastoupili do účetních kanceláří, dokázali během pár týdnů orientovat a plynule vykonávat svou práci. Dnes je situace jiná. Znalosti klesají, schopnost soustředit se na vykonávanou práci je nízká, stejně jako jejich zájem. O dobré, kvalitní a spolehlivé účetní je proto nouze. Po absolvování školy však účetním vzdělávání nekončí.

Více

Celý článek si můžete přečíst na str. 16 a 17, časopis je ke stažení zde.

Účetní není soudce vašeho účetnictví

Prosperita
24. února 2020

Účetní nejsou soudci a neměli by složitě zjišťovat, zda jsou informace od klienta pravdivé. Pokud ale mají podezření, že jejich klient podvádí, nesmí mu v počínání napomáhat, a to ani tím, že podezření ignorují.

Více

Celý článek si můžete přečíst zde.

Daňové přiznání řádek po řádku

Lidové noviny
21. února 2020

Formulář daňového přiznání není zrovna jednoduchý. Vyplnit ho tak, aby vše bylo správně a nezapomněli jste uplatnit daňové odpočty a slevy, na něž máte nárok, je věda. Poradíme, jak na to.

Více

Celá článek si můžete přečíst zde.

 

Sociální pojištění má pravidla složitější

Lidové noviny
20. února 2020

Přehled pro Českou správu sociálního zabezpečení musí podat každý živnostník. Ovšem výše záloh se liší podle typu samostatné výdělečné činnosti.

Více

Článek ke stažení zde.

 

Pracující penzisté odvádějí méně

Lidové noviny
19. února 2020

Lidé v řádném důchodu mohou být zaměstnáni i podnikat. V předčasné penzi ale platí řada omezení.

Více

Článek si můžete stáhnout zde.

 

Na daních mohou ušetřit i studenti

Lidové noviny
19. února 2020

Přivydělat si něco při studiu je dnes zcela běžné, pro studenty neplatí žádná omezení. Ale když pracují třeba jen o prázdninách a své příjmy daní srážkou, po uplatnění základní daňové slevy jim na konci roku může vzniknout přeplatek na dani.

Více

Článek ke stažení nalezenete zde.

 

Všechny účtenky do účetnictví nepatří

Lidové noviny
18. února 2020

Seznam věcí, které si podnikatel může dát do daňových výdajů, je velmi široký. Musí ovšem prokázat, že je skutečně použil k podnikání.

Více

Celý článek si můžete stáhnout zde.

 

Nenechte daně na poslední chvíli

Odborný článek v Lidových novinách
17. února 2020

Termín pro podání přiznání k dani z příjmů fyzických osob se nezadržitelně blíží. Zbývá už jen šest týdnů. Nejvyšší čas začít dávat dohromady podklady, abyste vše stačili správně a včas.

Více

Celý článek si můžete stáhnout zde.

 

Účetní není soudce vašeho účetnictví

Odborný článek na epravo.cz
Praha, 6. února 2020

Pokud si myslíte, že když se účetním nějaká vaše účtenka nelíbí, vyhodí ji, jste na velkém omylu. Pečliví účetní se totiž nejdříve zeptají, než něco vyhodí. Do účetnictví jde totiž dát v zásadě cokoliv. Otázkou však zůstává, jestli jde o náklad. A pokud ano, tak zda daňový. Odpověď na tento dotaz si však účetní neodpoví bez informací od vás.

Více

Stejný doklad může být ve dvou firmách účtován různě a obojí je dobře

Kvalitní nebo nekvalitní účetní se tak nepozná podle toho, kolik účetních dokladů skončí v koši, ale podle toho, jak hodně vaši společnost znají a kolik informací jste jim schopni říct. Nemůžete si myslet, že účetní k vašim dokladům a účtenkám přistupují ve smyslu, že u každého výdaje vědí, na co byl využit. Někde je to jasné už z podstaty věci, jinde je třeba se doptat. Účetní tak musí mít představu o tom, jak vaše podnikání vypadá, aby věděli, jak mají jednotlivé doklady vyhodnotit. Stejný doklad totiž může být ve dvou firmách účtován různě, přičemž obojí může být dobře.

“Účetní nejsou soudci a neměli by složitě zjišťovat, zda jsou informace od klienta pravdivé. Pokud ale mají podezření, že jejich klient podvádí, nesmí mu v počínání napomáhat, a to ani tím, že podezření ignorují, jinak se mohou sami ocitnou za hranicí zákona. V některých případech jim legislativa dokonce ukládá ohlašovací povinnost,“ říká Vlaďka Přibylová, členka Výboru Komory certifikovaných účetních.

Co tedy patří do vašich nákladů?

Do nákladů jde dát vše, co souvisí s vaším podnikáním. Pokud se o náklad související s činností podniku jedná, nastává otázka, zda je daňově uznatelný, případně zda je možné uplatnit odpočet DPH. To je obvykle to zásadní, co všechny klienty nejvíc zajímá. Vynaložený náklad, aby byl daňově uznatelný, každopádně musí přispívat k realizaci tržeb. To, co je daňovým nákladem pro vašeho kamaráda, tak nemusí být i pro vás. Cokoliv však zkresluje hospodářské výsledky nebo krátí daňovou povinnost, je nezákonné. Zkrácení daně nad 50 tis. Kč je již trestným činem.

I nedaňové náklady jsou pro vás výhodné

Například některé příspěvky zaměstnancům se vám mohou "vyplatit", protože se na ně dá pohlížet i jako na daňovou úsporu, přesto že jsou daňově neuznatelné. Je totiž rozdíl, zda dáte svému zaměstnanci například 10 tis. Kč odměnu ke mzdě nebo mu dáte příspěvek na dovolenou. U dovolené sice nemáte daňově uznatelný náklad, ale „bonus“ na dovolenou již nedaníte vy a ani zaměstnanec, tj. neplatíte z něj sociální a zdravotní pojištění ani daň z příjmu, což i vašeho zaměstnance jistě potěší víc, než když mu po odečtu všech povinných plateb přijde na účet okolo 7 tis. Kč. Pro vás je to tak jako tak užitný náklad, který se vám vrátí v loajálním a odpočinutém zaměstnanci.

Do účetnictví si (ne)můžete dát

  • dovolenou v Karibiku - musíte ale prokázat, že se zahraniční cesta vztahovala k vašemu podnikání,
  • nový mobilní telefon, kde je na faktuře z 20. prosince i pouzdro s obrázkem Hello Kitty asi opravdu neprojde,
  • fakturu za výcvik slepic - pouze v případě, budou-li dané slepice následně vystupovat v televizní reklamě/filmu - jen díky výcviku jste jim prohloubili kvalifikaci a zajistili si příjem z jejich hereckého vystupování.

Dobré účetní tedy poznáte i tak, že se vás často na něco ptají. Vzpomeňte si na to, až vám bude vaše účetní volat, protože vaše odpověď je pro ni a tím i pro vás opravdu důležitá.
 

 
Hybernská Centrum
Hybernská 1009/24
110 00 Praha 1
 

Výcvik slepic, dovolená, saunování: co vše se ocitá v účetnictví firem

Odborný článek na iDNES.cz
Praha, 24. ledna 2020

Živnostníci, umělci a další osoby samostatně výdělečně činné si mohou v daňovém přiznání uplatnit výdajové paušály. Kdo má však vysoké příjmy a zároveň i vysoké výdaje, je pro něj výhodnější schraňovat účtenky, vést účetnictví či daňovou evidenci a od příjmů odečíst skutečné výdaje. Někteří podnikatelé v tom však chybují a někteří zkoušejí i chytračit, což může přinést nepříjemné sankce.

 
Více

S jakými nejčastějšími omyly se ve své účetní praxi setkáváte?

Častou chybou je, že si podnikatelé myslí, že všechny jejich náklady jsou daňově uznatelné. Do účetnictví například zahrnují pozvání obchodního partnera do drahé restaurace a zdůvodňují to tím, že bez toho by neuzavřeli lukrativní kontrakt. Takový výdaj však zákon neumožňuje uznat jako daňový, jde o tzv. výdaje na reprezentaci. Podobně se stává, že chtějí zaúčtovat něco, co zaúčtoval jejich kamarád, který ovšem podniká v úplně jiné oblasti.

Setkáváme se i s případy, kdy podnikatel založí malou společnost s ručením omezeným a do účetnictví zahrnuje nejen firemní, ale i osobní výdaje. Někteří zaúčtují jako daňový náklad i návštěvu sauny, fitka nebo nákup zdravého jídla, protože se domnívají, že nemocní by nemohli podnikat.



Pokud přijde kontrola, co musí takoví podnikatelé prokazovat?

Pouhé prohlášení, že jde o firemní náklad, nestačí. Důkazní břemeno nese podnikatel a je třeba předložit prokazatelné doklady nebo důkazy o tom, že výdaj souvisel s podnikáním. Například u služební cesty může být důkazem, že na základě schůzky došlo k objednávce zboží či služeb, fakturaci za dodané zboží a službu včetně inkasa peněz nebo že na základě rozsáhlé reklamní kampaně došlo ke zvýšení tržeb. Důkazem může být i e-mailová korespondence, fotografie, letáky... Pouhá faktura nemusí stačit.

 

A jak je to s nákupem firemního počítače nebo mobilního telefonu, s čím je třeba počítat? Může ho podnikatel dát jako dárek svému potomkovi?

Pokud přijde kontrola, vždy je třeba prokázat, že se PC nebo mobil používá ve firmě a pro firemní účely. Opět je potřeba doložit doklady, pouhé prohlášení nestačí. U mobilu, který má hned na faktuře růžový obal se zaječíma ušima nebo s obrázkem Hello Kitty a je koupený 20. prosince, to jde hůře.

Zejména, pokud se jedná o několikátý mobil nakoupený v tomtéž roce. Nikde není sice předepsáno, že musí mít jeden člověk pouze jeden mobil a musí mu vydržet předepsaný čas, ale je třeba umět dokázat, že pro podnikání potřebuje telefonů nebo jiných zařízení více. Například tím, že na jednom mobilu je dostupný stále a číslo používá pouze pro VIP zákazníky, druhý je zapnutý například jen v pracovní době, nebo pouze pro jeden druh služby. Nikdy však nemůže být skutečným důvodem pouze daňová výhoda.

Jaké sankce hrozí, když podnikatelé ve svém účetnictví vykazují účtenky, které tam nepatří?

Záleží na rozsahu prohřešku. Pokud nesrovnalost správce daně odhalí a výdaj tzv. „vyhodí“, doměří novou výši daně, kterou musí podnikatel spolu se sankcí doplatit. Pokud ale jde o úmyslné jednání a vědomé zkrácení daňové povinnosti větší než 50 tisíc korun, může to být klasifikováno jako trestní čin krácení daně.

 

Co když se podnikatel začne bránit, že mu to poradil účetní? Existují také případy?

Existují a jsou velmi časté. Pokud jde o chybu, kterou účetní způsobil, může po něm podnikatel požadovat náhradu škody. V naší legislativě bohužel může získat živnostenský list na vedení účetnictví téměř každý, proto by se měl podnikatel zaměřit na profesní vzdělání účetních, délku praxe, pojištění odpovědnosti atd.

Účetní může v některých případech využít odpovědností pojištění a žádat pojistné plnění na pojišťovně. Pokud by se jednalo o účetní chybu, pak by mohl účetní s pojistnou událostí uspět. Když by se však jednalo o podvodné jednání a účetní by o tomto jednání věděl, pak by mohlo být klasifikováno jako napomáhání k trestnému činu. Vzhledem k tomu, že účetní je v této oblasti brán jako odborník, nemůže se obvykle bránit někdy na rozdíl od samotného podnikatele tím, že „nevěděl“. 

Jak je to s vyúčtováním například pracovních oděvů, co je a co není daňově uznatelný náklad?

Opět jde o častou chybu klientů, kteří se domnívají, že jako pracovní oděv lze uznat jakékoliv oblečení. Majitel autoservisu bude asi těžko obhajovat drahý společenský oblek, luxusní obuv včetně dalších doplňků, i když bude tvrdit, že musí reprezentovat na pracovních schůzkách. Pokud ale bude mít uzavřené dlouhodobé kontrakty s velkými zákazníky, je zřejmé, že se schůzek musí opravdu účastnit. Pracovní oděv je zkrátka takový, který je využívaný jen pro pracovní účely a je například označen logem.

 

Setkáváte se i s účtenkami, které patří do kategorie bizarních či kuriózních?

Stává se to, například jedna podnikatelka konzultovala, zda může dát do účetnictví doklad za umělé přerušení těhotenství. Domnívala se, že jde o výdaj oprávněný, protože jako těhotná by nedokázala udržet chod firmy a musela by skončit s podnikáním.

Podnikatel může svým zaměstnancům v rámci tzv. bonusů hradit třeba lékařské zákroky. Pro zaměstnavatele jde sice o nedaňový výdaj, ale i tak to může být výhodné. Zaměstnanci totiž nezvyšuje mzdu a nepodléhá to zdanění ani odvodu sociálního a zdravotního pojištění. Zaměstnavatel tak může zaměstnankyni uhradit třeba zvětšení poprsí.

Zaznamenali jsme i případ, kdy se v účetnictví objevila faktura za výcvik slepic. V tomto případě to byl oprávněný náklad, protože šlo o firmu, která zajišťovala lokace k natáčení filmů plus herce, v tomto případě speciálně vycvičené slepice.

 

A co dárky? Co mohou podnikatelé věnovat svým klientům a zaúčtovat si jako oprávněný výdaj?

Všechny dárky, které mají být daňově uznatelné, by měly splňovat obecný předpoklad, že jde o výdaj na zajištění a udržení tržeb. Další podmínky jsou, že předměty musí být opatřeny logem, ochrannou známkou apod. a cena za kus nesmí přesáhnout 500 korun bez DPH u plátců daně. Nesmí jít ale produkty podléhající spotřební dani (např. pivo, cigarety). Daňově uznatelným výdajem je tzv. tiché víno, tedy víno, které není šumivé, cena láhve je do 500 korun bez DPH a musí být označena logem.

 

Někteří podnikatelé musí za svými klienty vyjíždět, a to i do zahraničí. Co je daňově uznatelná cesta, a co již podnikatel neobhájí?

Pokud jde o služební cestu zaměstnance, je důležité jeho tzv. místo výkonu práce, pokud je jím například Praha, není služební cestou, když se pohybuje po Praze. Jestliže je místo výkonu práce konkrétní adresa, pak je na služební cestě pokaždé, když tuto adresu opustí, i když jde třeba na poštu. 

Podnikatel OSVČ je na služební cestě, když cesta souvisí s podnikáním, a pokud na ní vyráží z místa podnikání. Služební cesty mohou být „po městě“, v rámci ČR i do zahraniční. Uvedu příklad. Jestliže chce podnikatel otevírat v Karibiku nový hotel, nebo vyvážet z Karibiku zboží, pak může jít o služební cestu. Běžné obchodní jednání dvou podnikatelů z Česka, které mohlo proběhnout kdekoli jinde, se ale v Karibiku špatně jako daňový náklad obhájí.

 

Může si podnikatel, který je ve své firmě zároveň i zaměstnancem, uhradit svou dovolenou, nebo ji zaplatit svým zaměstnanců a dát takový výdaj do nákladů?

Ano, zaměstnavatel může zaplatit svým zaměstnancům dovolenou. V takovém případě jde o příspěvek zaměstnavatele na dovolenou zaměstnance. Pro zaměstnavatele je to sice daňově neuznatelný náklad, ale i tak to může být výhodné, protože příspěvek do částky 20 tisíc korun nepodléhá dani z příjmu zaměstnance ani odvodu sociálního a zdravotního pojištění. Nad tento limit už ano. Pro srovnání  – když zaměstnavatel zaplatí svému zaměstnanci dovolenou ve výši 20 tisíc korun, získá zaměstnanec dovolenou ve výši 20 tisíc korun. Pokud ale dá zaměstnavatel zaměstnanci odměnu ve výši 20 tisíc korun hrubého, bude to stát zaměstnavatele dalších 6 760 korun na pojištění a zaměstnanci po všech odvodech zbude 13 780 korun.

Autor: 
Eva Sovová

Zdroj: https://www.idnes.cz/finance/dane/dan-z-prijmu-danove-priznani-skutecne-vydaje-pausaly-ucetnictvi-danova-evidence-uctenky-ucetni-vladi.A200123_083323_p_dane_sov

 

 

| 1 | 2...15 | 16 | 17 | 18 | 19...25 | 26 |
                               

 

 

 

 

Skočit na začátek